Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Japonia przybyła do Harklowej

Czytaj dalej
Fot. Anna Kaczmarz
ks. Robert Nęcek

Japonia przybyła do Harklowej

ks. Robert Nęcek

Harklowa po japońsku brzmi uroczo - „wioska przychodząca wiosną”. To prawda, w tej podhalańskiej wiosce, wiosna w sercach i na twarzach mieszkańców występują przez okrągły rok. Proboszcz z sercem, ludzie z sercem, więc i życie - mimo, że trudne - staje się łatwiejsze. Nie można więc dziwić się, że Akiko Miwa, Japonka rodem z Nagano, przybywając do Polski, osiedliła się nad Dunajcem. Właścicielka pensjonatu „Akiko” i założycielka Stowarzyszenia Polsko-Japońskiego na rzecz Regeneracji Środowiska współpracuje z ambasadą japońską w Warszawie, z władzami powiatu, miasta i gminy Nowy Targ, a także z miejscową parafią.

Akiko doskonale orientuje się w polskiej historii nowożytnej - wiele czytała o Janie Pawle II, Solidarności i Lechu Wałęsie, Fryderyku Chopinie i Oświęcimiu. Do Polski przybyła w 1989 roku. Miejsce, w którym się osiedliła nazwała Harklowa - Ariake, nawiązując w ten sposób do swoich japońskich korzeni. Mieszkała bowiem w japońskiej dzielnicy Ariake.

Akiko Miwa świetnie wkomponowała się w rzeczywistość góralską. Proboszcz ks. Eugeniusz Dziubek podkreśla dobroć i serdeczność „japońskiej góralki”, jej otwartość i gościnność. Goszcząc z nim w rezydencji „Akiko”, podziwialiśmy japoński styl zabudowy i uczyliśmy się jeść japońskie potrawy pałeczkami. Akiko Miwa docenia wspólnotę kościelną mimo, że nie jest katoliczką. W trakcie wizyty w parafii kardynała Stanisława Dziwisza razem z dziećmi śpiewała pieśni japońskie i „góralu, czy ci nie żal”. Jakże na miejscu staje się wspomnienie słów Jana Pawła II z pielgrzymki do Tokio: „to wzajemne uznanie jest owocem łaski, ale również my sami możemy w tym pomagać. Zjawią się także okazje, by spotykać się lub razem działać w służbie Ewangelii”.

Ks. Dziubek docenia współpracę Akiko Miwa z parafią i zauważa jej ekumeniczny wymiar. Twierdzi, że dzięki niej mieszkańcy Harklowej zapoznają się z kulturą, tradycją i obyczajami japońskimi. Akiko organizowała m.in. „święto kwitnącej wiśni”. Gałązka kwitnącej na różowo wiśni przypomina, że ludzkie życie staje się ulotne i że przemija postać tego świata...

W tym kontekście umiejętność tworzenia atmosfery pokoju jest przejawem zdrowego serca. Jan Paweł II na stadionie Korakuen w Tokio apelował: „Pokój jest wielkim dobrem serca ludzkiego. Tak więc do serc waszych się zwracam i życzę każdemu z was pokoju serca. Pokoju sumienia”. Atmosfera w Harklowej świadczy o pełnym zrozumieniu słów świętego papieża.

Tutaj się czyta. Bez reklam.

Tak jak w kiosku. Kupując prenumeratę cyfrową, możesz czytać codzienne wydanie Gazety Krakowskiej.

Co zyskujesz:

  • dostęp do wszystkich treści Gazety Krakowskiej
  • codzienne e-wydanie Gazety Krakowskiej
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu
ks. Robert Nęcek

plus.gazetakrakowska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2017 Polska Press Sp. z o.o.

Monitorujemy anonimowo aktywność na stronie, korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.