1000 zł emerytury dla kobiet, które urodziły czwórkę dzieci

Czytaj dalej
Fot. Polska Press, archiwum
Hanna Walenczykowska

1000 zł emerytury dla kobiet, które urodziły czwórkę dzieci

Hanna Walenczykowska

Rząd obiecuje matkom emerytury. Niektórzy twierdzą, że w ten sposób sprowadza się kobiety do roli gospodyni domowej i hamuje jej rozwój zawodowy. W województwie kujawsko-pomorskim w ubiegłym roku ponad 1000 kobiet urodziło czwarte i kolejne dziecko.

Wicepremier Beata Szydło, podczas spotkania z mieszkańcami w Skarżysku poinformowała o tym, że od nowego roku matkom, które urodziły i wychowały minimum czworo dzieci będzie wypłacana emerytura.

Zapowiedź emerytur

- Musimy wspierać politykę prodemograficzną, prorodzinną. Temu służą te projekty, które zostały już wprowadzone w życie, m.in. 500+. W jego wyniku poprawiła się sytuacja polskich rodzin, wyeliminowaliśmy praktycznie ubóstwo wśród dzieci. Ale 500+ plus z założenia był również programem prodemograficznym. Mamy tutaj pozytywne sygnały, że to się powiodło, bo zaczęło się w Polsce rodzić więcej dzieci, niż początkowo zakładano - cytuje słowa wicepremier Beaty Szydło, przewodniczącej Komitetu Społecznego Rady Ministrów portal gazetaprawna.pl - Jeśli wychowując dzieci nie były w stanie wypracować sobie emerytury, będą miały gwarantowaną najniższą emeryturę. Jeśli pracowały, to będą miały ją uzupełnioną Dzisiaj ta minimalna gwarantowana emerytura wynosi 1.000 złotych, a po waloryzacji 1.029 złotych. Wiem, że to jest bardzo mało. Ale cały czas pracujemy nad tym, aby i tutaj sytuacja uległa poprawie. Niebawem przestawimy kolejne propozycje.

Krytyka w sieci

Nie wszystkim internautom taki projekt się podoba, wielu z nich krytykuje projekt kolejnej, centralnej „daniny”.
- Robienie dzieci dla kasy już jest 500+. Są przedszkola i żłobki. Dzieci wychowywane w grupach społecznych są bardziej zaradne i przedsiębiorcze niż chowane pod spódnicą mamy - uważa jeden z nich.
- Ważnym tematem powinny być emerytury po zmarłym małżonku. Tak jak to jest w innych krajach Unii Europejskiej oraz USA. Po śmierci jednego z małżonków drugie może sobie wybrać wyższą emeryturę ale w wysokości 85 procent - sugeruje ktoś inny.

W dalszej części artykułu przeczytasz, między innymi, ile matek w naszym województwie mogłoby liczyć na emeryturę z tytułu urodzenia conajmniej czwórki dzieci?

Pozostało jeszcze 52% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Hanna Walenczykowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.