Łukasz Bobek

150 tys. zł za wypadek z koniem

Wypadek z udziałem konia wydarzył się 28 lutego 2014 roku. W jego efekcie zginął woźnica, a oskarżony popełnił samobójstwo Fot. Łukasz Bobek Wypadek z udziałem konia wydarzył się 28 lutego 2014 roku. W jego efekcie zginął woźnica, a oskarżony popełnił samobójstwo
Łukasz Bobek

Do sądu trafił pozew turystki, która została ranna w czasie wypadku na Krupówkach 3 lata temu. Kobieta domaga się zadośćuczynienia od spółki Tesko, której samochód miał spłoszyć konia

Wraca sprawa wypadku, do jakiego doszło trzy lata temu na zakopiańskich Krupówkach. Jedna z turystek poturbowana przez dorożkę, którą ciągnął spłoszony koń, domaga się zadośćuczynienia za poniesione krzywdy. Chce 150 tys. zł. Sprawą zajmuje się sąd w Nowym Sączu.

Tragiczny wypadek

Sądowa batalia o 150 tys. zł dotyczy zdarzenia, do jakiego doszło niemal równo 3 lata temu (28 lutego 2014 roku). Wtedy jeden z koni stojących na postoju dorożek na Krupówkach nagle się spłoszył i popędził wzdłuż deptaka. 81-letni woźnica nie był w stanie zapanować nad zwierzęciem. Spadł z kozła, ale dalej trzymał lejce, gdy koń ciągnął go po deptaku. 81-latek uderzył głową w betonową podbudowę ulicznej latarni. Na skutek odniesionych rań woźnica zmarł po przewiezieniu do szpitala. Konia zatrzymali dopiero taksówkarze.

Policja, która badała sprawę, uznała, że konia spłoszył samochód służb miejskich, który rozwieszał flagi na latarniach. Auto w czasie cofania wydawało sygnały dźwiękowe, które miały wystraszyć konia.

Pięć miesięcy po wypadku prokuratura przedstawiła zarzut nieumyślnego spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym 50-letniemu mieszkańcowi Witowa, który prowadził samochód. Groziło mu do 8 lat więzienia. Trzy dni po usłyszeniu zarzutów mężczyzna popełnił samobójstwo. Sprawa wypadku została przez prokuraturę umorzona.

Rozprawa w sądzie

To jednak nie zakończyło sprawy tragicznego wypadku, przez który nie żyją dwie osoby. Do wydziału cywilnego Sądu Okręgowego w Nowym Sączy wpłynął pozew o zadośćuczynienie. - Wniosła go kobieta, która, jak twierdzi, została poszkodowana w czasie tego wypadku - mówi Dominik Skoczeń, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Nowym Sączu.

Kobieta pochodzi z Warszawy i ma 22 lata. Wiadomo, że została ona poturbowana przez uciekającego w popłochu konia - przewróciła się i doznała rany otwartej podudzia i stłuczenia piszczeli.

Turystka domaga się 150 tys. zł zadośćuczynienia. - Jako podmiot odpowiedzialny za to zdarzenie wskazany został pracodawca osób wykonujących roboty w pobliżu postoju dorożek - wyjaśnia Dominik Skoczeń.

Chodzi o miejską komunalną spółkę Tesko, w której zatrudniony był nieżyjący już 50-letni góral z Witowa.

Kto spłoszył konia?

Spółka Tesko broni się. Chce przede wszystkim, by sąd - przy pomocy biegłych - ustalił, co było faktyczną przyczyną spłoszenia się konia.

- Gdy wypadek miał miejsce, na Krupówkach było bardzo dużo ludzi, ze względu na fakt, iż dzień ten przypadał w czasie trwania ferii zimowych województw dolnośląskiego, lubelskiego, opolskiego, zachodniopomorskiego, mazowieckiego i łódzkiego - mówi Monika Jaźwiec, prezes Tesko. - Dodatkowo ruch turystyczny był wzmożony, ponieważ 28 lutego przypadał w piątek, a więc rozpoczynał się weekend - podkreśla.

Dodaje, że w wielu miejscach na Krupówkach znajdowały się wtedy stoiska z tzw. diabełkami strzelającymi, petardami i plastikowymi trąbami.

- Wszystkie te urządzenia wywołują niewspółmiernie większy hałas niż sygnał dźwiękowy towarzyszący wycofywaniu samochodu należącego do naszej spółki i tym samym to one mogły spowodować spłoszenie zwierzęcia - zaznacza Jaźwiec.

Sprawa zadośćuczynienia w nowosądeckim sądzie szybko się nie skończy. Do tej pory w toku postępowania przesłuchano świadków zdarzenia, co więcej, zlecona została opinia biegłego z zakresu psychologii zwierząt!

- Strony będę mogły wnieść zarzuty do tej opinii, a po ich ewentualnym wpłynięciu i rozpoznaniu, w sprawie podjęte zostaną dalsze czynności w celu pozyskania kolejnych opinii biegłych innych specjalności. Dopiero po zgromadzeniu całego materiału dowodowego, niezbędnego do rozstrzygnięcia sprawy, będzie mógł zapaść wyrok - dodaje Dominik Skoczeń.

Na postojach dorożek w mieście nie widać zmian

Łukasz Bobek

Dziennikarz zakopiańskiej redakcji Gazety Krakowskiej

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Zbigniew Rusek

Trudno, by starzec zapanował nad tak silnym zwierzęciem, jakim jest koń. 81-letni woźnica to jakiś absurd. Skoro określa się dolną granicę wieku, to także powinna być górna.

plus.gazetakrakowska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.