22-letnia Ukrainka Oksana już od prawie roku jest w Oświęcimiu na wolontariacie

Czytaj dalej
Fot. archiwum prywatne
Taida Jasek

22-letnia Ukrainka Oksana już od prawie roku jest w Oświęcimiu na wolontariacie

Taida Jasek

Oksana Naumchuk jest zakochana w naszym regionie, ale przede wszystkim w aktywistach, których według niej tu nie brakuje. W wolnym czasie zajmuje się malowaniem ubrań w unikatowe, folkowe wzory.

22-latka pochodzi z ukraińskiego Żytomierza położonego na zachód od Kijowa. Od września ub. roku mieszka i pracuje w Oświęcimiu jako wolontariuszka w Muzeum Żydowskim. Wcześniej studiowała dziennikarstwo w Łucku niedaleko Lwowa.

Jej przygoda z wolontariatem zaczęła się na trzecim roku studiów, kiedy wybrała się na festiwal Ekowiosek. To tam poznała ludzi ze Szwecji i Ukrainy, którzy opowiadali jej o tym jak fajna jest praca wolontariusza. Po długich staraniach udało się jej dostać ofertę pracy w Polsce i wybrała Oświęcim. Język znała dzięki mamie.

- Kilka lat temu bardzo chciałam chodzić na siłownię. Mama powiedziała mi, że jeśli rozpocznę naukę języka polskiego, to da mi na to pieniądze - śmieje się dziewczyna. Teraz jest bardzo jej za to wdzięczna.

Wolontariat, to ciągły rozwój

O wolontariacie w Oświęcimiu na początku nie wiedziała zbyt wiele.

- Powiedzieli mi tylko, że to będzie praca w Muzeum Żydowskim - opowiada dziewczyna. Po przyjeździe do Polski trafiła na tygodniowe seminarium w Krakowie, gdzie wolontariusze uczyli się podstawowych zwrotów w języku polskim i kultury.

- Nauka obcego języka to spore wyzwanie, ale będąc tutaj znalazłam na to sposób. Nad lustrem mam przyklejone żółte karteczki, na których wypisane są różne zwroty w języku angielskim, polskim i ukraińskim - zaznacza Oksana.

Po przyjeździe do Oświęcimia kolejne dwa tygodnie spędziła na nauce historii związanej z Muzeum Żydowskim.

- To ważne, by wolontariusze byli biegli w historii muzeum jak i miasta, gdyż ich głównym zajęciem jest pomoc przy oprowadzaniu grup turystów i organizacji warsztatów edukacyjnych, obsługa recepcji, tłumaczenia, a także pomoc w kawiarni i sklepie muzealnym oraz przy wydarzeniach kulturalnych - mówi Karolina Turza, menadżerka Cafe Bergson, które działa przy Muzeum Żydowskim.

Czytaj więcej i dowiedz się:

  • jak wygląda praca na wolontariacie? 
  • jakie są dalsze plany dziewczyny na przyszłość?
Pozostało jeszcze 69% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Taida Jasek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.