Agnieszka Romanowicz

25 lat temu odzyskali swoją gminę

Młodzieżowa Orkiestra Dęta uświetniła sesję rady gminy koncertem. Muzycy będą w tym roku świętować 30-lecie. Fot. Agnieszka Romanowicz Młodzieżowa Orkiestra Dęta uświetniła sesję rady gminy koncertem. Muzycy będą w tym roku świętować 30-lecie.
Agnieszka Romanowicz

Po wcieleniu gminy Świekatowo do Bukowca ludzie wiedzieli, że kiedyś reaktywują swój samorząd.

25 jubileusz powrotu gminy Świekatowo na mapę Polski świętowano w piątek w sali gimnastycznej. Uroczystość obfitowała w przemówienia.

Głos zabrał m.in. Franciszek Rulewski, pierwszy wójt gminy Świekatowo po jej reaktywacji: - W 1973 roku, wbrew naszej woli, zostaliśmy wcieleni do gminy Bukowiec, ale mieszkańcy nigdy nie pogodzili się z tą decyzją. Ludzie wiedzieli, że kiedyś gmina wróci. O jej reaktywację zabiegali już w stanie wojennym. Zaangażowały się w to całe rodziny. Ówczesna władza nie była nam przychylna. Miała obawy, że o gminę upomną się wtedy także Serock, Bysław i Gruczno. Dopiero wojewoda Antoni Tokarczuk powołał komitet reaktywacyjny i wyznaczył mnie jako pomocnika do utworzenia gminy Świekatowo.

Cel został osiągnięty 2 kwietnia 1991 roku. Samorządność Świekatowa odradzała się z pomocą ościennych gmin, które dzieliły się nawet stołami i krzesłami.

Wśród pierwszych urzędników gminy Świekatowo była Ewa Mes, do niedawna wojewoda kujawsko-pomorski. Wcześniej pracowała w Dobrczu. - Z radością przyjęłam propozycję pracy w gminie Świe-katowo i odtąd uważam za swoją - mówiła podczas piątkowej uroczystości.

- Gmina Świekatowo jest przykładem na to, że nie powinno się ingerować w samorządność - podkreślał Grzegorz Chmielewski, przewodniczący Rady Powiatu Świeckiego.

- I dzięki samorządności się rozwija - puentował Józef Ramlau, wicewojewoda kujawsko-pomorski. - Po reaktywacji gmina miała 3200 mieszkańców, a teraz ponad 3,5 tysiąca, a więc rozwija się! Gratuluję wam. Także tego, że gdy 25 lat temu wzięliście odpowiedzialność za tę gminę, nie roztrwoniliście jej kapitału, ale go pomnożyliście.

Ważną częścią uroczystości było wręczenie odznaczeń. Otrzymali je wszyscy radni, pracownicy urzędu i lokalni społecznicy. Wydarzenie miało też wątki artystyczne. Gimnazjalna grupa teatralna ze Świekatowa wystąpiła ze skeczem zbieżnym z gminnym jubileuszem. Mówili np. o Marku, który skończył rolnictwo i teraz orze jako wójt. Zagrała również Młodzieżowa Orkiestra Dęta z OSP Świekatowo, która w tym roku będzie obchodzić 30 jubileusz. Niektórzy, w tym wicewojewoda, załapali się na ich płytę.

Zwieńczeniem piątkowych uroczystości był wielki obiad, serwowany w drugiej części sali gimnastycznej. Zaproszony był każdy, kto uczestniczył w uroczystej sesji.

Agnieszka Romanowicz

Bardzo lubię pisać i jestem wyczulona na krzywdę - to główne powody, dla których zostałam dziennikarką. Na co dzień piszę o wszystkim, a moje działki w „Gazecie Pomorskiej” to zdrowie psychiczne, uchodźcy, gaz łupkowy i pszczelarstwo. Interesuję się architekturą i kocham wieś.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.