W 1933 roku w Poznaniu doszło do wydarzeń, o których szybko chciano by zapomnieć. Gdy policja pobiła uczestników antyniemieckiej manifestacji, prasa milczała.
„Taniec jej, to piosnka erotyczna z całą niehamowaną namiętnością” - opisywała prasa. Występy gwiazdy hiszpańskiego teatru Don Infanta zapełniły salę krakowskiego teatru.
140 lat temu nad dawnym korytem Młynówki Królewskiej w Krakowie zaczęła działać Kaiserlich-Königlich Tabakfabrik, czyli Cesarsko-Królewska Fabryka Tytoniowa.
Stary Rynek w Poznaniu. To kwadratowy plac wytyczony około 1253 roku. Uchodzi za jeden z najpiękniejszych w kraju i w Europie. Warto poznać historię jego kolorowych kamienic.
Pierwsi piloci polscy z Ławicy byli odważnymi ludźmi, świadomymi śmiertelnego ryzyka, jakie podejmują, lecz zakochanymi w lataniu. Byli elitą polskiego wojska.
Historię Gdańska można opowiadać na różne sposoby. Wyjątkowo smakowite jest wspominanie dawnych fabryk czekolady i ich wyrobów.
Polski Kamerun? A może Liberia? Działacze Ligi Morskiej i Kolonialnej chcieli, by II RP miała swoje posiadłości zamorskie. I podejmowali wiele działań w tym kierunku.
Terrorystyczna grupa krakowska - tak nazywał Jerzy Urban młodych działaczy opozycji z Krakowa. Wśród nich byli między innymi Rokita, Sienkiewicz czy Miodowicz.
Stolica kraju położonego między Niemcami a Związkiem Sowieckim była naturalnym polem gry wywiadów - zarówno wrogich Polsce, jak i przyjaznych.
Lipiec 1943 r. spłynął krwią nie tylko na Wołyniu. Niemcy przeprowadzili wtedy pacyfikację Michniowa na Kielecczyznie. Była to wyjątkowo brutalna zbrodnia, której ofiarami padło ponad 200 osób.
Bolesław Kaźmierak vel Kowalski ps. Cień, komendant Armii Ludowej, „wsławił się” mordowaniem akowców i grabieżami. Po wojnie stanowił także nie lada kłopot dla władz PRL.
W połowie 1987 r. Mieczysław F. Rakowski przedstawił gen. Jaruzelskiemu swój plan ratowania PRL. Opłaciło się? Rakowskiemu tak. Systemowi, który upadł, raczej nie.
Międzynarodowe Targi Poznańskie zawsze były wizytówką Poznania. To na ich terenie odbyła się słynna Pewuka. Między imprezami było tu jednak sielsko i anielsko. Zobaczymy to na dawnych fotografiach.
Mało kto dziś pamięta, że w 1970 r. również Pruszcz Gdański znalazł się w wirze robotniczej rewolty. Także i tu były manifestacje, a protestujących rozpracowywały milicja i bezpieka.
Spisana na gorąco przez elektromontera ze Stoczni Północnej relacja z wydarzeń grudniowych w Gdańsku pokazuje robotniczą rewoltę od kulis.
Pierwsze koncerty charytatywne „Serce za serce” elektryzowały całą Polskę. Odbywały się na przełomie listopada oraz grudnia i tego dnia należało być w Zabrzu. Zbigniewowi Relidze udało się sprowadzić największe sławy światowej opery.
Potrafili wypalać ceramikę i przeprowadzać skomplikowane operacje. Pozostały po nich cmentarzyska w woj. śląskim, największe w Polsce.
Do ks. ppłk. Józefa Wryczy pasuje słowo ścigany, prześladowany. To człowiek, z którym próbowali rozprawić się Prusacy, sanacja, hitlerowcy i komuniści, ale nie dali rady.
Armata przeciwpancerna Bofors doskonale sprawdziła się w czasie kampanii wrześniowej. Niestety - wyprodukowano jej za mało...
Pewnej grudniowej nocy 1915 r. Józef Piłsudski z kilkoma oficerami urządził seans spirytystyczny. Na dalekim poleskim froncie przybysze z Galicji wywoływali duchy.
W czwartą rocznicę wprowadzenia stanu wojennego chciał udowodnić, że opozycja nie umarła. Dla 22-latka z Nowej Huty akcja w zajezdni MPK skończyła się życiową tragedią.
Dzięki swej niezwykłej ucieczce ze stalagu Joe Beyrle stał się jedynym amerykańskim żołnierzem, który walczył z Niemcami na obu frontach - zachodnim i wschodnim.
Premier Piotr Jaroszewicz. Generał Jerzy Fonkowicz. I przewodnik Tadeusz Steć. Łączy ich tajne archiwum gestapo. I to, że zginęli zamordowani w okrutny sposób.
Dzisiaj, po trzech latach od pojawienia się pomysłu, otwarte zostanie Śląskie Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu w Bytomiu. Jest naprawdę wyjątkowe.
Gotowa jest już koncepcja zmian na Kwadracie. Prace na nim mają się zacząć w przyszłym roku.
Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy spis ważniejszych darmowych usług, zniżek, ulg i innych udogodnień, z jakich polscy seniorzy mogą korzystać w swoich miastach oraz na terenie całej Polski
W Piekarach Śląskich Andrzej Duda jako pierwszy prezydent RP porozmawiał z mieszkańcami. Trudniejsze rozmowy czekały na niego w Zabrzu.
Placówki, które nie spełniają wymogów dla szpitali, które znajdą się w ministerialnej sieci, nie będą miały zapewnionego finansowania z NFZ. A to może dla nich oznaczać zamknięcie.
Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie wtorkowego wypadku lotniczego w Rudnikach, w którym zginęło dwóch pilotów. Na razie badane są dwie hipotezy.
Podziwiam temperament rządu w pielęgnowaniu państwowego trzosu.
W oczekiwaniu na oficjalne wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy w Zabrzu, na scenie zagrała orkiestra dęta... kopalni Makoszowy. Mogło to wyglądać nieco karykaturalnie. Tym bardziej, że to właśnie o widmie likwidacji tego zakładu pracy prezydent...
Proszę od jutra ścigać mnie na darmowym WhatsAppie - oznajmiła łodzianka Sylwia Lont, nie przerywając czynności dopinania plecaka przed kolejną wyprawą, tym razem do Iranu.
Cenny zabytek nosi nazwę Itala, a tym, który przeszedł do historii jako kierowca zwycięskiego samochodu był książę Scipione Borghese, potomek możnego rodu wywodzącego się z toskańskiej Sieny.
Fabryczna Centrum Biurowe - taką nazwę będzie nosiła inwestycja, która powstanie w miejscu dawnego hotelu Centrum przy ul. Kilińskiego, w pobliżu skrzyżowania z ul. Narutowicza.
Poseł Piotr Król złożył zawiadomienie do prokuratury. Trwa śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków lub przekroczenia uprawnień samorządu województwa. Chodzi o konkursy RPO.
„Sting” i „bilety” - to chyba dwa słowa najczęściej wymawiane w Toruniu w ostatnim tygodniu. Ale ślad za nimi idą kolejne: „strzał w kolano”, „hańba".
Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.
Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.
© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.
Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.