360 Małopolskie. Wieliczka - miejsce w którym dobrze się żyje

Czytaj dalej

360 Małopolskie. Wieliczka - miejsce w którym dobrze się żyje

Wieliczka położona na wyciągnięcie ręki od królewskiego Krakowa znana jest przede wszystkim z wyjątkowej kopalni soli, rokrocznie odwiedzanej przez rzesze turystów z całego świata. Okazuje się jednak, że Wieliczka nie tylko atrakcjami turystycznymi stoi. To również idealne miejsce dla miłośników kultury, sportu i rekreacji. Idealne miejsce do odwiedzenia jak również zamieszkania. A przekonali się o tym reporterzy Gazety Krakowskiej, których na odkrywanie Wieliczki na nowo zabrał Tomasz Schimscheiner.

Królewskie Górnicze Wolne Miasto Wieliczka to blisko 25-tysięczna stolica powiatu wielickiego w Województwie Małopolskim w aglomeracji krakowskiej. Powiat swoim zasięgiem obejmuje ponad 90 miejscowości w tym gminy Niepołomice, Wieliczka, Biskupice, Gdów, Kłaj.

Jedną z największych atrakcji turystycznych Wieliczki jest Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Chyba jedyne muzeum, które posiada stałą ekspozycję podziemną, znajdującą się na 3 poziomie kopalni oraz ekspozycję na powierzchni - Zamek Żupny. Gromadzone przez wiele lat zbiory pozwoliły na przygotowanie niezwykle atrakcyjnych wystaw w wyrobiskach kopalni na głębokości 135 m. Dzięki temu Muzeum Żup Krakowskim Wieliczka oferuje turystom jedyną na świecie kolekcję drewnianych machin górniczych. W kolekcji Muzeum znajdują się również bezcenne mapy, ryciny, dokumenty sięgające czasów początków kopalni, a nawet obraz wybitnego polskiego malarza Jana Matejki.

Ekspozycja naziemna mieści się w średniowiecznym Zamku Żupnym. Na dziedzińcu zamkowym znajduje się najstarszy w Wieliczce szyb poszukiwawczy z połowy XIII w., baszta z XIV w. oraz fragmenty murów obronnych z XIV w. Jedna z zamkowych komnat została zaaranżowana na potrzeby wystawy stałej prezentującej kolekcje drogocennych solniczek z całego świata. Obecnie kolekcja solniczek liczy ok. 800 zabytków, powstałych od XVI w. do czasów współczesnych. Obejmuje solniczki wykonane z porcelany, srebra, cyny, szkła, drewna i fajansu, jak również z rzadziej stosowanych materiałów, np. kości, kwarcu i macicy perłowej. Kolekcja jest intensywnie poszerzana, głównie drogą zakupów, a także przez darowizny, np. w ostatnim czasie podarowano solniczki z Hondurasu i Jamajki, które dołączyły do już posiadanych egzemplarzy z egzotycznych zakątków świata, takich jak afrykański Niger, Chiny czy Osetia.

Jak się okazuje, Wieliczka to nie tylko solne atrakcje turystyczne. Miasto posiada w swojej ofercie coś dla ceniących sobie aktywny wypoczynek - nowoczesne, wygodne i przyjazne rodzinom Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne „Solne Miasto”. W ofercie „Solnego Miasta” znajduje się nowoczesny, kryty basen, boisko sportowe, korty tenisowe, siłownię, halę widowiskowo-sportową, salę zabaw dla dzieci, centrum konferencyjno-szkoleniowe, klub fitness oraz akademię językową. Do dyspozycji mieszkańców oraz przyjezdnych jest także Arena Lekkoatletyczna z pełnowymiarowym boiskiem do piłki nożnej oraz bieżnią oraz Miasteczko Ruchu Drogowego wraz z placem zabaw.

W sezonie zimowym atrakcją „Solnego Miasta” będzie lodowisko oraz Jarmark Świąteczny, gdzie nie zabraknie atrakcji dla dorosłych i dzieci, w tym również tych kulinarnych oraz wspólnego kolędowania.

Wędrówka po mieście wraz z Tomaszem Schimscheinerem pokazała Wieliczkę od zupełnie innej strony, tej mniej znanej. Wieliczka to prężnie działające i ciągle rozwijające się miasto. Idealne miejsce do zamieszkania, inwestycji i rozwijania biznesu, ale przede wszystkim do aktywnego wypoczynku i obcowania z kulturą i historią.

Nie tylko Wieliczka gwarantuje przyjezdnym i mieszkańcom atrakcje, lecz również cały powiat w skład którego wchodzą gminy Niepołomice, Wieliczka, Biskupice, Gdów oraz Kłaj. Atrakcjami turystycznymi powiatu niewątpliwie są zabytkowe kościoły, zamki (np. Zamek Królewski w Niepołomicach), dworki (Dwór Żeleńskich w Grodkowicach). Na terenie powiatu wielickiego znajduje się również Puszcza Niepołomicka zamieszkana przez „króla puszczy” - żubra. Warto zaznaczyć, że dostęp do atrakcji powiatu jest łatwy dzięki doskonałemu skomunikowaniu z aglomeracją krakowską.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.