Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

70 tysięcy Małopolan „szuka pracy”. A firmy cierpią z braku chętnych...

Czytaj dalej
Fot. Piotr Idem / Polska Press
Zbigniew Bartuś

70 tysięcy Małopolan „szuka pracy”. A firmy cierpią z braku chętnych...

Zbigniew Bartuś

Kontrowersje. Bezrobocie w Krakowie zeszło do rekordowo niskiego poziomu w dziejach: 2 proc. Małopolska ma trzeci najniższy wskaźnik w Polsce - 4,7 proc. Ale 40-50 km od stolicy regionu bezrobocie bywa wciąż dwucyfrowe. Co ciekawe, również tam pracodawcy mają coraz większe problemy ze znalezieniem chętnych do roboty.

Małopolscy pracodawcy narzekają, że znalezienie pracownika graniczy z cudem. Na tysiące ofert nie odpowiada nikt. Zarejestrowani bezrobotni przychodzą często po wpis, że się nie nadają. Tymczasem na obrzeżach województwa stopa bezrobocia jest wciąż dwucyfrowa. Formalnie 70 tysięcy Małopolan szuka pracy!

Czytaj komentarz: Ilu jest (naprawdę) bezrobotnych w Małopolsce?

– To jest w sporej mierze fikcja. Część osób od lat rejestruje się nie dlatego, że chce podjąć pracę, tylko po to, by mieć ubezpieczenie zdrowotne – wyjaśnia Jan Gąsienica-Walczak, szef Powiatowego Urzędu Pracy w Zakopanem.

Stopa bezrobocia w powiecie tatrzańskim jest niemal dwa razy wyższa od średniej małopolskiej wynoszącej 4,7 proc. A witryny sklepów i pensjonatów oraz słupy i kolumny ogłoszeniowe w gazetach wytapetowane są ofertami pracy.

W dalszej części tekstu:

 • Jak kształtuje się bezrobocie w Małopolsce?
 • Dlaczego rozwija się szara strefa?
Pozostało jeszcze 85% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 12,30 zł co 5 dni.

  już od
  12,30
  /5 dni
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Zbigniew Bartuś

Wolność jest w nas

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Zbigniew Rusek

W krakwie i brakuje pracowników, i bezrobotni szukają odpowiedniej pracy. Brakuje ludzi do pracy w sklepach, na budowach, w kasach supermarketów i często za kasami siedzą ludzie po studiach (gdyż za dużo było studentów), a jednocześnie osoba wykształcona, nawet mająca stopień naukowy (doktorat) może być przewlekle bezrobotna, gdyż brak ODPOWIEDNICH ofert pracy. jest praca głównie dla ludzi po zasadniczej szkole zawodowej, po technikum, ale po studiach - zwłaszcza humanistycznych - jest o wiele trudniej, w szczególności, gdy są to takie studia, jak np. filozofia, politologia, kulturoznawstwo, niektóre filologie (np. bułgarska, rumuńska itd.). Sam jestem doktorem nauk humanistycznych (bułgarysta) na bezrobociu (pracowałem w PAN, ale utraciłem to zatrudnienie i nie mogę go odzyskać, a piszę wiele podań o pracę do różnych szkół językowych, biur tłumaczeń, na UJ, do PAN i odpowiedzi są negatywne). Taki jest "pożytek" z nadmiaru studiujących na kierunkach humanistycznych. A biurowce - powinno się je wyburzyć, gdyż ta "praca" jest nie tylko niepożyteczna, ale wręcz szkodliwa społecznie oraz nie generuje dochodu narodowego (obawiam się, że większość zatrudnionych w Krakowie, wykonuje pracę biurową, co jest patologią, gdyż normalnie pracownicy biurowi powinni stanowić wąski odsetek ogółu zatrudnionych). Zburzyć biurowce!!!

plus.gazetakrakowska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.