A może Kim chciał dać Guam prawa wyborcze?

Czytaj dalej
Fot. brak
Piotr Rąpalski

A może Kim chciał dać Guam prawa wyborcze?

Piotr Rąpalski

Świat odetchnął z ulgą. Korea Północna nie wystrzeli rakiet w kierunku amerykańskiej wyspy Guam. Kim Dzong Un stwierdził, że na razie będzie „obserwować głupich jankesów”, ale plan ataku jest gotowy. Zapewne zapisany w zeszytach generałów, którzy muszą biegać za dyktatorem i notować to co mówi, bo inaczej stracą stanowisko, a może nawet i życie.

Znów demokratyczna Ameryka triumfuje. Skutecznie postraszyła, bo na Guam ma bombowce strategiczne B-52 i nuklearne okręty podwodne oraz lotniskowce. Taki arsenał może zmieść Półwysep Koreański z powierzchni ziemi, zanim rakiety Una doleciałyby do celu, zakładając, że w ogóle trafiłyby w malutką wyspę, bo przecież jak Un coś wystrzeli to nigdy do końca nie wiadomo, gdzie to coś spadnie.

Przy okazji tego incydentu mało kto jednak zauważył, że USA, zaciekle broniące wartości demokratycznych na całym świecie, akurat na Guam mają z nimi problem. Wyspa, na której żyje 160 tys. obywateli Amerykańskich, jest terytorium zależnym od Stanów, ale nie stanem. Choć mogą tam sobie wybrać gubernatora, nie mają prawa wyboru prezydenta USA. Co prawda przeprowadza się tam głosowanie w tej kwestii, ale jako sondaż przedwyborczy, aby demokraci i republikanie wiedzieli na czym stoją przed walką na kontynencie.

Podobnie jak Guam terytoriami zależnymi są Portoryko, Wyspy Dziewicze, Mariany Północne, Samoa Amerykańskie. Żyje na nich łącznie ponad 4 mln ludzi, obywateli USA, ale nie mają oni równych praw wyborczych jak ich rodacy w Kalifornii, czy Chicago, choć to przecież terytoria ważne strategicznie, narażone na pierwsze ataki w razie wybuchu wojny.

Źródłem problemu jest to, że ponad 90 proc. ludności tam zamieszkałej stanowią rasowe lub etniczne mniejszości. Białych jest zaledwie kilka procent. Np. na Guam ok. 1/3 ludności to Mikronezyjczycy Czamorro, a drugą grupą są Filipińczycy.

W dokumentach z początków XX wieku zapisano, że na tych terytoriach żyją „obce rasy” (ang. alien races) i nadal tak są traktowane, choć nawet twórcy tych zapisów zapowiadali, że będą one tylko czasowe. Ponadto terytoria zależne cierpią na poważne problemy finansowe, wiele osób żyje tam w biedzie, w tym weterani, którzy służyli w amerykańskiej armii. Szczególnie dużo jest ich właśnie na Guam.

Delegaci z wysp, występujący w Kongresie, ale nie mający prawa w nim głosować, domagali się zmiany prawa i sposobu patrzenia Waszyngtonu na ich małe ojczyzny. Bezskutecznie.

Nadal, nawet w mediach, kiedy mówi się o kimś z wysp, kto mieszka w USA, nazywa się go często „imigrantem”. A przecież to obywatel USA, który się tylko przeprowadził. Gdyby Jennifer Lopez, słynna piosenkarka pochodząca z rodziny z Portoryko, urodziła się tam, a nie w Nowym Jorku, nie miałaby pełni praw wyborczych. To byłby skandal, ale wtedy może byśmy o niej nigdy nie usłyszeli.

Piotr Rąpalski

"Kto mieszka w Krakowie, ten w cyrku się nie śmieje" - to modne ostatnio hasło pod Wawelem, ale pasowałoby do 15 lat mojej pracy jako dziennikarza. To miasto po prostu potrzebuje solidnych mediów, czujnych na działania lokalnej władzy, krytycznie patrzących na wpadki, potknięcia, absurdy, fanaberie i PR-owe zagrywki lokalnych elit i urzędników. Tym się właśnie zajmuję od lat. Kiedyś jako reporter z działu miejskiego zapełniający strony naszych gazet, dziś bardziej skupiony na internecie i prowadzeniu serwisów Gazety Krakowskiej, Dziennika Polskiego i Naszego Miasta Kraków. 


"Czepiacie się, nie widzicie pozytywów" - to najczęściej słyszymy w reakcji na nasze teksty. Odpowiadam - od pozytywnego przekazu są rozbudowane media urzędnicze (zresztą za nasze, podatników pieniądze), w nich Kraków to kraina mlekiem i miodem płynąca, gdzie władza reaguje na potrzeby mieszkańców, doskonale identyfikuje problemy i znakomicie radzi sobie z nimi. My jesteśmy i piszemy, by być przeciwwagą dla tej idylli.


Przykłady:


https://gazetakrakowska.pl/czlowiek-z-sld-kolega-prezydenta-i-jego-mala-firma-zrobia-nam-smart-city/ar/c3-12498848


https://gazetakrakowska.pl/tauron-na-sponsora-areny-byl-nagrany-kulisy-handlu-hala-w-czyzynach/ar/c3-3795521


https://gazetakrakowska.pl/krakow-miliony-zl-na-nowa-miejska-telewizje-miala-informowac-o-pomocy-dla-uchodzcow-a-jest-kolejnym-kanalem-informacyjnym-wladz/ar/c3-16692243


 


Ale były też tematy lekkie i przyjemne:


https://gazetakrakowska.pl/tag/w-cztery-oczy


https://gazetakrakowska.pl/kibice-wisly-i-cracovii-na-obozie-przetrwania-zdjecia/ar/337426


https://gazetakrakowska.pl/krakow-2000-kilometrow-w-smrodzie-kanalow-przeszedlbys-zdjecia/ar/c1-282493


 


Do Gazety Krakowskiej trafiłem zaraz po studiach w 2007 roku. Po politologii nie bardzo wiedziałem co można robić poza karaoke w Żaczku, czy piciem piwa w Starym Porcie. Na studiach na szczęście pisałem do jednej z gazet studenckich i jakoś tak się stało, że mój wykładowca Leszek Rafalski (były redaktor naczelny GK) skierował mnie do redakcji przy al. Pokoju 3. I się zaczęło... American dream, od praktykanta do wicenaczelnego. Od przepisywania pierwszych swoich tekstów po 3 razy, żeby miały sens, po... przepisywanie po innych ich tekstów, żeby się klikały w sieci :) Oczywiście nie unikam też błędów i literówek we własnych utworach, nikt nie jest doskonały...


A prywatnie to... pozdrawiam żonę i mojego synka.


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.