Akademia Walki z Rakiem. Osoba, która umie w zdrowy sposób radzić sobie ze stresem, zwiększa swoją szansę na odzyskanie zdrowia
Każdy radzi sobie na swój sposób z kryzysem życiowym, jakim jest rak. Czasem tzw. silne jednostki zupełnie się rozsypują, słysząc niepomyślną diagnozę. Zwykle potrzebują czasu, by poradzić sobie z tą informacją. Wówczas niezwykle ważne jest wsparcie społecznie - emocjonalne, informacyjne - mówi Anna Marlęga-Woźniak , psycholog – psychoonkolog, koordynator Akademii Walki z Rakiem w Gdańsku
Pacjent onkologiczny skazany jest przede wszystkim na osiągnięcia współczesnej medycyny. W czym więc pomaga Akademia Walki z Rakiem?
Działania Akademii są dopełnieniem terapii onkologicznej. Medycyna koncentruje się głównie na leczeniu choroby somatycznej. My natomiast patrzymy na pacjenta całościowo, dostrzegając potrzebę uzdrawiania zarówno ciała, jak i psychiki. Ciężka choroba jest traumatycznym doświadczeniem. Pacjent słysząc diagnozę przeżywa szok, stres i napięcie. Towarzyszy mu lęk, nierzadko popada w depresję. Te trudne stany emocjonalne są normalną, zrozumiałą reakcją w obliczu niepewnych rokowań, perspektywy długotrwałego leczenia, stanowią jednak istotną przeszkodę w procesie zdrowienia.
Czy człowiek silny psychicznie łatwiej radzi sobie z pokonaniem choroby?
Każdy radzi sobie na swój sposób z kryzysem życiowym, jakim jest rak. Czasem tzw. silne jednostki zupełnie się rozsypują, słysząc niepomyślną diagnozę. Zwykle potrzebują czasu, by poradzić sobie z tą informacją. Wówczas niezwykle ważne jest wsparcie społecznie - emocjonalne, informacyjne. Osoba, która umie w zdrowy sposób radzić sobie ze stresem, jest bardziej świadoma tego, co się z nią dzieje, jakie odczuwa emocje, prawdopodobnie lepiej zniesie trudy terapii onkologicznej. Może na bieżąco pracować nad obniżaniem lęku i napięcia, poprawą samopoczucia. Ma szansę ustrzec się przed depresją. Dzięki osobistemu zaangażowaniu w proces leczenia nie tylko zwiększa swoją szansę na odzyskanie zdrowia, ale też mimo choroby swój dobrostan . Łatwiej jej pielęgnować nadzieję na odzyskanie zdrowia. Wiele osób potrzebuj pomocy specjalisty – psychonkologa, który dostarczy wiedzy i narzędzi do poradzenia sobie z kryzysem. Działania Akademii Walki z Rakiem odbywają się na trzech obszarach. Pierwszym jest wsparcie psychologiczne, które nasi uczestnicy uzyskują korzystając z konsultacji indywidualnych z psychoonkologiem, udziału w grupie wsparcia czy warsztatach rozwoju osobistego. Drugim - pomoc w odzyskiwaniu sprawności fizycznej. Proponujemy gimnastykę dla zdrowia, aqua aerobic, współpracujemy z fizjoterapeutami pomagającymi w redukcji bólu, napięcia mięśniowego, wykonującymi drenaż limfatyczny. Trzecim obszarem jest zdrowe odżywianie się.
Na czym polega pomoc dietetyka?
Dietetyk podchodzi indywidualnie do każdej osoby, rozpoznając i omawiając dotychczasowe zwyczaje żywieniowe. Wspólnie ustalają zmiany w sposobie odżywiania się, by jak najskuteczniej wspierać proces odbudowywania się organizmu w trakcie lub po zakończonym leczeniu onkologicznym. W Akademii uczymy sięgania po naturalne, jak najmniej przetworzone produkty, sprawdzania etykiet, uwrażliwiania na szkodliwe substancje w jedzeniu, utrwalamy zdrowe nawyki żywieniowe. Zapraszamy na warsztaty, podczas których uczestnicy mają okazję poznać niedoceniane dotąd rośliny będące źródłem cennych wartości odżywczych, skosztować nowych potraw, często o zaskakującym składzie. Spotkania z dietetykiem dają możliwość weryfikacji mitów dotyczących odżywiania się w chorobie nowotworowej.
Osoby korzystające z chemioterapii tracą apetyt...
Wiemy, że pacjenci w trakcie leczenia czasowo tracą smak i węch, odczuwają mdłości. Jedzenie przestaje przynosić im radość i uświadamiają sobie, jak wielką wartością jest przyjemność towarzysząca jedzeniu. Jedzenie jest podstawowym źródłem energii potrzebnej w odzyskiwaniu sił. Niechęć do spożywania posiłków ściera się z rozsądkiem.. Dlatego wspólnie z dietetykiem tworzy się plan żywieniowy, układa jadłospis, służący odbudowywaniu organizmu.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień