Ale bombka, czyli jak zrobić piękne bańki choinkowe [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. archiwum prywatne
Jolanta Tęcza-Ćwierz

Ale bombka, czyli jak zrobić piękne bańki choinkowe [ZDJĘCIA]

Jolanta Tęcza-Ćwierz

Owoce, pieczywo, ptaki, zwierzęta i postaci z bajek - Mirosław Chodacki z Krakowa tworzy bombki we wszystkich kolorach i kształtach. Niektóre z nich kosztują nawet kilkaset euro.

Kolorowe i błyszczące, małe i duże. Zanim trafią na nasze choinki, bombki czeka projektowanie, rzeźbienie, posrebrzanie i misterne zdobienie. W pracowni Mirosława (La Polandia) powstają projekty najbardziej fantazyjnych ozdób świątecznych.

- To będzie bombka w kształcie hawajskiego drinka podanego w tykwie. Z parasolką - mówi Mirosław Chodacki. - Projektuję ją dla pewnej firmy, która co roku zleca mi wykonanie jednej sztuki - dodaje.

Na podstawie szkiców lub zdjęć od klientów artysta najpierw wykonuje rzeźbę z plasteliny. Trzyma ją na specjalnym patyczku, aby ciepło rąk nie niszczyło misternego kształtu. Kiedy model jest gotowy, musi zostać zaakceptowany przez klienta. Kolejnym etapem jest odlew gipsowy wyrzeźbionej figurki.

- Gipsową formę przekazuję do odlewni - mówi Mirosław. - Tam specjaliści wykonują jej kopię z aluminium. Model aluminiowy jest szczelny, wszystkie elementy muszą do siebie ściśle przylegać, chodzi o to, aby nie było widać łączenia - wyjaśnia.

Pora na obróbkę szkła. Bombki powstają z długich rurek. Dmuchacz formuje je nad płomieniem na kształt kropli, nazywanej kluską lub oliwką.

- Pracujący nad bombkami fachowiec wie, z jaką siłą dmuchać, by szkło przyjęło kształt formy i nie pękło - mówi Mirosław. - Musi to robić pod odpowiednim ciśnieniem, na jednym oddechu. W ten sposób płynne szkło wypełnia formę i powstaje bombka.

Bombki o niekonwencjonalnych kształtach studzi się... w ogniu, obniżając równomiernie temperaturę. Następnie przezroczystą bombkę pokrywa się od wewnątrz azotanem srebra. Czas na dekorowanie.

- Bombki maluje się ręcznie - mówi pan Mirek. - Dekorator otrzymuje wskazówki lub rysunek, jak mają wyglądać. Gotowe ozdoby posypuje się srebrzystym proszkiem.

Większe bombki powstają z kilku elementów, łączenia są jednak zupełnie niewidoczne. Jakie kształty są najmodniejsze? - W Ameryce najbardziej popularne są bombki tradycyjne: mikołaj, dziadek do orzechów, bałwanek czy choinka - wyjaśnia artysta. - W Europie królują owoce, zwłaszcza ananasy, które wykłada się w misach jako dekorację świąteczną. Rosjanie uwielbiają bombki z postaciami z rosyjskich bajek. Ostatnio robiłem serię o gadającym piecu i dziewczynce, której braciszka porwały łabędzie. Były też bombki z Maszą i Niedźwiedziem, a nawet z Wilkiem i Zającem.

Zapytany o swoją ulubioną bombkę, pan Mirek wyjaśnia:

- Lubię dziadka do orzechów w szkockim kilcie i z dudami w ręku. Najchętniej jednak projektuję postaci z szopki, szczególnie Jezuska w żłóbku. To maleńka ozdoba, którą trzeba wykonać bardzo starannie, aby robiła odpowiednie wrażenie.

Jolanta Tęcza-Ćwierz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.