Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Leszek Jaźwiecki

Alfabet Marka Cieślaka, czyli jak być trenerem, żeby zostać zapamiętanym

Trener Marek Cieślak nie ukrywa, że jego ulubionym zawodnikiem, nie tylko w kadrze,  jest Jarosław Hampel. Fot. Mariusz Kapała Trener Marek Cieślak nie ukrywa, że jego ulubionym zawodnikiem, nie tylko w kadrze, jest Jarosław Hampel.
Leszek Jaźwiecki

Jeden z najlepszych trenerów, motywator, niektórzy mówią nawet - cudotwórca. A przy okazji legenda żużla. Marek Cieślak po latach wrócił do Częstochowy. Jaki jest naprawdę?

A jak ANGLIA. To był inny świat. Wyjechać nie było łatwo, trzeba było mieć pozwolenie klubu, rodzimej federacji, komitetu miejskiego partii. Trzeba było też mieć zasługi. Jeździłem w najlepszej lidze świata pod koniec lat siedemdziesiątych w klubie White City, Edek Jancarz trafił do londyńskiego Wimbledonu. Początki nie były łatwe. To była podróż życia, my mieliśmy wtedy ustrój, jaki mieliśmy. Trzeba było szybko się przestawić, poznać język. Mieszkaliśmy razem z Jancarzem pod jednym dachem, nawet w jednym łóżku, takim wielkim małżeńskim, spaliśmy. W tamtych latach Anglia była stolicą żużla, dzisiaj jest prowincją. Zdobyłem mistrzostwo Anglii i długo, długo byłem jedynym Polakiem z tym tytułem. Dopiero Tomek Gollob kilka lat później powtórzył ten sukces. Fajna przygoda, lekcja życia.

B jak BARBARA, BOŻE NARODZENIE I BIAŁO-CZERWONI. Wszystkie te hasła bardzo pasują do mnie, do mojego życia. Barbara to moja mama, moja żona i wreszcie moja wnuczka. Boże Narodzenie to nasze polskie, podstawowe święto. Rodzinne. Wigilia - wszyscy czekamy cały rok na ten jeden, niepowtarzalny wieczór. Barwy narodowe? Każdy z nas powinien mieć te kolory głęboko w sercu. Pracuję jako trener reprezentacji Polski już 11 lat i mam to szczęście przeżywać ze swoimi podopiecznymi wspaniałe chwile uniesienia, to niesamowite uczucie, kiedy się słyszy hymn, i patrzy, jak na maszt wciągana jest biało-czerwona flaga.

Trener Marek Cieślak nie ukrywa, że jego ulubionym zawodnikiem, nie tylko w kadrze,  jest Jarosław Hampel.
Mariusz Kapała Wielką pasją trenera Cieślaka jest jazda na rowerze. Dziennie przejeżdża około 70 km.

C jak CZĘSTOCHOWA. Moja Częstochowa, moje miasto. Słynne z Jasnej Góry i CKM Włókniarza (śmiech). Tutaj się wychowałem, tutaj zacząłem sportowe życie i tutaj nadal mieszkam. Całą swoją karierę jeździłem dla Włókniarza, debiutowałem w meczu z Polonią Bydgoszcz w 1968 roku, a później zostałem trenerem biało-zielonych. Przez wiele lat byłem poza domem, tęskniłem i teraz wróciłem. Barwy biało-zielone zawsze były w moim sercu. Nie mieszkam w samym centrum miasta, ale samochody zawsze miały częstochowską rejestrację (śmiech).

D jak DRUŻYNOWY PUCHAR ŚWIATA I DZIECI. DPŚ to bardzo ważne dla mnie zawody, po dwóch, trzech godzinach rozstrzyga się sprawa medalu. Jest sukces, albo trzeba się obejść smakiem. Odkąd jestem trenerem reprezentacji Polski, zdobyliśmy siedem złotych medali. Mazurek Dąbrowskiego, flaga to niezwykle miłe chwile kojarzone właśnie z tym turniejem. Te zawody zawsze gromadziły komplet kibiców. Obojętnie, gdzie się odbywały, czy w Gorzowie, czy w Manchesterze, trybuny zawsze były pełne. Wszystkie te turnieje bardzo mile wspominam. A jeśli chodzi o dzieci, to mam dwóch synów - Tomasza i Kajetana. Obaj są wiernymi kibicami żużla, ale nie chcieli pójść moją drogą. Czy żałuję? Niech każdy robi to, co lubi, co jest jego pasją. Nikogo nie można zmuszać do rzeczy, których nie chce robić.

Pozostało jeszcze 80% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa promocyjna

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 12,30 zł co 5 dni.

Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Leszek Jaźwiecki

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetakrakowska.pl

świąteczna obniżka o 50%

Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej na pół roku!

54,50 109,00

Wyjątkowa świąteczna okazja! Tylko do 27 grudnia prenumerata cyfrowa na pół roku kosztuje aż o połowę mniej. Skorzystaj i ciesz się pełnym dostępem!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.