Bogumil Storch

Andrychów buduje bloki dla najuboższych. Czy podobne plany mają w innych gminach?

Na nieużytkach przy ul. Batorego systematycznie mają wyrastać bloki socjalne. Wybuduje je Urząd Miasta w Andrychowie Fot. Bogumił Storch Na nieużytkach przy ul. Batorego systematycznie mają wyrastać bloki socjalne. Wybuduje je Urząd Miasta w Andrychowie
Bogumil Storch

Gminy mają obowiązek zapewnić swoim najuboższym mieszkańcom lokale socjalne. Ale z trudem znajdują dla nich wolne mieszkania w swoich kamienicach i innych budynkach. Lepiej ma być w Andrychowie, gdzie gmina przymierza się do budowy całkiem nowego, niewielkiego bloku przeznaczonego na ten cel.

Patrycja Kołodziejczyk z Andrychowa samotnie wychowuje dwóch synów. U obu chłopców zdiagnozowano autyzm i zespół Aspergera. Skutki tych chorób można ograniczyć, ale do ich rehabilitacji potrzebne jest, jak usłyszała od lekarzy, mieszkanie większe niż to wynajmowane obecnie.

Młoda matka złożyła już blisko pięć lat temu w Urzędzie Miejskim w Andrychowie wniosek o przydział mieszkania z puli lokali socjalnych.

- Do tej pory urzędnicy rozkładali ręce, tłumacząc, że nie wystarcza wolnych lokali dla wszystkich potrzebujących - opowiada. Ma to się teraz zmienić. W budżecie na ten rok miasto zarezerwowało 450 tys. zł na rozpoczęcie i pierwszy etap budowy socjalnego bloku. Na pierwszy - bo ma ich powstać więcej - gmina zarezerwowała ok. 1 mln zł i stopniowo chce pozyskiwać kolejne środki na tę inwestycję.

Gdzie postaną nowe bloki? Jak decyzję oceniają władze i mieszkańcy? O tym w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 71% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Bogumil Storch

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.