Bogumił Storch

Andrychów. Miasto zbuduje pływalnię. Jej koszty pokryje, kiedy zrezygnuje z innych ważnych inwestycji

Tak wyglądać ma basen. Obiekt został tak zaprojektowany, by służyć nie tylko uczniom, ale także i pozostałym mieszkańcom Fot. Nowiny Andrychowskie. UM Andrychów Tak wyglądać ma basen. Obiekt został tak zaprojektowany, by służyć nie tylko uczniom, ale także i pozostałym mieszkańcom
Bogumił Storch

Budowa krytego basenu idzie z oporami. Najpierw wykonawca prac zażądał więcej pieniędzy, niż zakładano, że będzie potrzeba, potem rząd dał mniejszą dotację. Teraz trzeba będzie poszukać oszczędności w gminnym budżecie. Czyim kosztem?

Kryta pływalnia ma powstać przy ul. Włókniarzy, w miejscu starego targowiska, przy Szkole Podstawowej nr 4. Wykona go Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego, ale tylko pod warunkiem, że gmina szybko znajdzie na to pieniądze.

Przedsiębiorstwo, choć zaoferowało najkorzystniejszą cenę w przetargu, to jednak znacznie przekroczyło kosztorys inwestorski. Wartość kontraktu wynosi bowiem 26,7 mln zł, a liczono, że wystarczy ok. 20 mln zł.

Skąd gmina weźmie taką kwotę? W budżecie na ten rok jest już zabezpieczone 10,5 mln zł na ten cel. Dodatkowo 3,5 mln zł gmina planuje uzyskać z dotacji z Ministerstwa Sportu. I ani grosza więcej.

„Nie uzyskamy dofinansowania w planowanej wysokości z Ministerstwa Sportu. Nasze wizyty w 2017 r. u pana ministra dawały nadzieję na możliwość uzyskania dofinansowania w wysokości 50 procent kosztów tego obiektu” - tłumaczył wiceburmistrz Andrychowa Mirosław Wasztyl na antenie gminnego Radia Andrychów.

Czytaj więcej:

 • A co z resztą pieniędzy?
 • Co uważają mieszkańcy?
Pozostało jeszcze 69% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 18,45 zł co 5 dni.

  już od
  18,45
  /5 dni
Bogumił Storch

Urodzony w Makowie Podhalańskim (rocznik 1978) reporter wadowickiego oddziału Gazety Krakowskiej, portalu wadowice.naszemiasto.pl i portalu gazetakrakowska.pl. Nominowany do Nagrody Dziennikarzy Małopolski w kategorii Dziennikarz lokalny. Wyróżnienie w konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich dla mediów lokalnych za najlepsze publikacje w kategorii Dziennikarstwo Śledcze.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.