Bogumił Storch

Andrychów. Śledczy weszli do urzędu miasta! Opozycja doniosła na burmistrza

Burmistrz Tomasz Żak (po lewej). Podczas sesji rady wraz z zastępcą Mirosławem Wasztylem często musiał wysłuchiwać krytycznych uwag, ale donosu do CBA Fot. Bogumił Storch Burmistrz Tomasz Żak (po lewej). Podczas sesji rady wraz z zastępcą Mirosławem Wasztylem często musiał wysłuchiwać krytycznych uwag, ale donosu do CBA się jednak nie spodziewał.
Bogumił Storch

Prokuratura Rejonowa w Wadowicach bada, a Prokuratura Okręgowa w Krakowie nadzoruje postępowanie mające wyjaśnić, czy burmistrz Andrychowa Tomasz Żak złamał prawo. Doniesienie złożone na niego przez opozycyjnych radnych dotyczy m.in. niegospodarności w zarządzaniu miastem, w tym Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie, a także domniemanych nieprawidłowości przy gminnych przetargach.

Zarzuty sformułowane w zawiadomieniu o możliwości popełnienia przestępstwa dotyczą nie tylko obecnego burmistrza Andrychowa, ale też byłej już dyrektor CKiW. Trafiły one najpierw do Centralnego Biura Śledczego, które skierowało sprawę do Prokuratury Rejonowej w Wadowicach. Materiały przekazane zostały też do Prokuratury Okręgowej w Krakowie. Najpierw wszczęto pierwsze działania, polegające na zabezpieczeniu dokumentacji. W tym celu śledczy odwiedzili w ub. tygodniu andrychowski magistrat i siedzibę dyrekcji CKiW.

- Obecnie prowadzone jest postępowanie wyjaśniające w tej sprawie. Jesteśmy na etapie czynności wstępnych - potwierdza Sebastian Kiciński, prokurator rejonowy z Wadowic. - Zawiadomienie złożyło dwóch radnych Rady Gminy Andrychów, za pośrednictwem CBA. Dotyczy ono ewentualnych nieprawidłowości, niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień oraz nieprawidłowości w funkcjonowaniu gminnej instytucji kultury - dodaje prokurator Kiciński.

Czytaj więcej:

 • Czy to afera przedwyborcza?
 • Co zaniepokoiło radnych w Centrum Kultury?
 • Co z przetargami?
Pozostało jeszcze 73% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Bogumił Storch

Urodzony w Makowie Podhalańskim (rocznik 1978) reporter wadowickiego oddziału Gazety Krakowskiej, portalu wadowice.naszemiasto.pl i portalu gazetakrakowska.pl. Nominowany do Nagrody Dziennikarzy Małopolski w kategorii Dziennikarz lokalny. Wyróżnienie w konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich dla mediów lokalnych za najlepsze publikacje w kategorii Dziennikarstwo Śledcze.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.