Anja Rubik - gwiazda mody, która promuje edukację seksualną

Czytaj dalej
Fot. brak
Paweł Gzyl

Anja Rubik - gwiazda mody, która promuje edukację seksualną

Paweł Gzyl

Polska modelka i seksedukatorka. Urodziła się w Rzeszowie w 1983 roku. Karierę modelki rozpoczęła w wieku 15 lat. Pierwszy raz wyszła na wybieg w Mediolanie. Dwa i pół roku później wyjechała do Paryża, gdzie ukończyła brytyjskie liceum. Po maturze przeprowadziła się do Nowego Jorku. Uczestniczyła w kampaniach reklamowych marek: Valentino, Versace, Dior, Emporio Armani, H&M, Dolce & Gabbana, Chanel czy Gucci. Pojawiła się na wybiegach następujących projektantów i domów mody: Yves Saint Laurent, Paco Rabanne, Dolce & Gabbana czy Karl Lagerfeld. Znalazła się na okładkach magazynów: „Vogue”, „Elle”, „Harper’s Bazaar” czy „Glamour”. W zeszłym roku ukazała się jej książka „#SEXEDPL. Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie”. Od kilku miesięcy prowadzi internetowy program „SexEdPL ROOM”, w którym omawia kwestie związane z edukacją seksualną.

Dzisiaj najbardziej kojarzymy ją jako... seksedukatorkę. Założyła specjalny kanał internetowy, napisała podręcznik dla młodzieży i jeździ po całej Polsce, namawiając do wprowadzenia edukacji seksualnej w szkołach.

- Czuję jakiś rodzaj odpowiedzialności. Bo jestem osobą popularną, mam głos, a jak coś powiem, to trafi to do mediów. Sądzę, że z taką rozpoznawalnością wiąże się jakaś odpowiedzialność, żeby walczyć o to, w co się wierzy i zostawić świat troszeczkę lepszym - deklaruje w wywiadzie dla serwisu Kultura Liberalna.

*

Jest córką pary weterynarzy - Ewy i Andrzeja Rubików. Przyszła na świat w Rzeszowie, ale kiedy miała cztery lata, wyruszyła z rodzicami i starszą siostrą w świat. Najpierw rodzina Rubików dotarła do Republiki Południowej Afryki, potem przeprowadziła się do Grecji i wreszcie do Kanady. Anja zmieniała szkoły, poznawała inne kultury, nabierała otwartości na świat. Być może to sprawiło, że już od małego poszukiwała przygód.

- Po lekcjach wracałam do domu i szłam bawić się z rówieśnikami. Mama chyba do tej pory nie wie, że w ogrodzie zdejmowałam buty, chowałam się w krzakach i biegałam na bosaka. Pożyczałam od starszych kolegów rower, choć miałam zakaz, bo rodzice trochę się o mnie bali, i jeździłam po okolicy, bawiąc się z innymi dziećmi - opowiada w TVN.

Ostatecznie państwo Rubikowie postanowili wrócić do Polski - i osiedlili się w Częstochowie. Tam Anja trafiła do społecznego liceum - i planowała, że tak jak mama i tata zostanie weterynarzem. Tęskniła też za Afryką: pasjami czytała reportaże Ryszarda Kapuścińskiego i powieści podróżnicze. Myślała więc, że po maturze będzie zdawać na afrykanistykę. Zafascynowała się jednak pracą modelki - i postanowiła, że pójdzie w ślady Cindy Crawford, Lindy Evangelisty czy Naomi Campbell.

- Moi rodzice są niesamowici, bo zawsze wspierali moje marzenia. Wiedzieli, że o tym marzę, i wierzyli, że osiągnę wiele w modzie. Próbowali mnie wspierać, chociaż dziś mama łapie się czasem za głowę, myśląc, jak mogła mi pozwolić wyjechać samej do Paryża. Ale to była dobra decyzja - podkreśla w „Newsweeku”.

*

Anja dostała się w Paryżu do prestiżowej szkoły brytyjskiej i kontynuowała tam rozpoczętą w Polsce naukę angielskiego. W weekendy zaczęła pracę modelki: występowała na pokazach i pozowała do zdjęć. W ten sposób zarabiała własne pieniądze, z których opłacała sobie szkołę i mieszkanie.

W dalszej części: 

 • Jak to możliwe, że najważniejsze sesje modowe są najmniej płatne
 • Dlaczego Anja Rubik nie ma oporów przed nagością
 • Jak modelka poradziła sobie z rozstaniem z mężem
Pozostało jeszcze 51% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Paweł Gzyl

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.