
Polacy przodują w częstości i ilości stosowanych antybiotyków. Wynika to z przekonania o ich szybkim działaniu w przypadku różnych chorób. Należy podkreślić, że antybiotyki działają wyłącznie na bakterie, niektóre również na grzyby, ale żaden nie zwalcza wirusów.
Głównym tematem Europejskiego Dnia Wiedzy o Antybiotykach, obchodzonego co roku 18 listopada, jest propagowanie racjonalnego stosowania antybiotyków wśród społeczeństwa i lekarzy.
Antybiotyk jest niezbędny?
Antybiotyki to czasami konieczność - ale nie zawsze. Są to leki, które zabijają lub hamują rozwój bakterii, takich jak dwoinki, gronkowce czy paciorkowce, a co za tym idzie, stosuje się je w terapii infekcji nimi wywołanych.
Liczba zachorowań na infekcje bakteryjne - szczególnie górnych dróg oddechowych - najczęściej wzrasta zimą oraz wczesną wiosną, ale też przy spadku naszej odporności. Mogą się także rozwinąć jako powikłanie infekcji wirusowej.
Najczęstszymi infekcjami górnych dróg oddechowych na tle bakteryjnym są m.in. zapalenie płuc, angina ropna, zapalenie ucha środkowego, zapalenie nagłośni czy zapalenie zatok szczękowych.
W dalszej części tekstu:
- Które patogeny stały się dla nas wyjątkowo groźne?
- Co jest tego przyczyną?
- W jaki sposób bakterie bronią się przed antybiotykami?
- Jak powinna wyglądać dieta podczas przyjmowania antybiotyków?
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień