Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Autobusy z gadżetami, Biało-Czerwone Gitary, kapusta w każdej potrawie. Takie to były igrzyska

Czytaj dalej
Fot. Fot. Imago/Bildbyran/EAST NEWS
Przemysław Franczak, Tomasz Biliński, Pjongczang

Autobusy z gadżetami, Biało-Czerwone Gitary, kapusta w każdej potrawie. Takie to były igrzyska

Przemysław Franczak, Tomasz Biliński, Pjongczang

A jak autobusy

Nie udało się zbadać tej sprawy, bo poza „anneyong-haseyo” (dzień dobry) nie używaliśmy w rozmowach z nieposługującymi się angielskim kierowcami innych słów, ale prowadzą oni tu chyba rywalizację na najbardziej wystrzałowy projekt wnętrza autokaru. Niektóre miały wystrój taniego azjatyckiego baru skrzyżowanego z odpustowym stoiskiem, a fikuśne pokrowce, które zakładano na kierownice i drążki zmiany biegów, odkrywały przed nami nieznany rynek gadżetów. Do tego w każdym pojeździe był wielki telewizor (koreańskie programy rozrywkowe są bardzo wciągające) i góra elektroniki. Ekrany z obrazem kamer z przodu i z tyłu, po dwa tablety, na których telewizję oglądał kierowca, GPS i jeszcze podpięty telefon. Hit igrzysk.

B jak Bjoergen

Fenomen. Niby w ciut słabszej formie - w porównaniu do najlepszych lat - ale pięć medali zdobyła (dwa złote) i przeskoczyła wszystkich w olimpijskiej klasyfikacji wszech czasów. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że za naszego życia nie pojawi się już w olimpijskim sporcie ktoś lepszy od niej. Ona sama namaściła Johannesa Hoesflota Klaebo (trzy złote medale), ale czy młody Norweg będzie miał tyle energii i samozaparcia co 38-letnia mistrzyni?

C jak ceny

Igrzyska kosztowały 13 miliardów dolarów, dwa razy więcej niż na początku planowano. Opłacało się? Eksperci przewidują, że impreza nie wywołała pożądanego boomu turystycznego (wybieracie się na narty do Pjongczangu?), Koreańczycy rachunki będą spłacać przez długie lata. Nic nowego.

D jak doping

Olimpijczycy z Rosji byli jedną z dziwniejszych reprezentacji w dziejach. Na każdym kroku krytykowali decyzję MKOl, który zabronił im startu pod własną flagą w ramach sankcji za systemowy doping przed i w trakcie igrzysk w Soczi. W Pjongczangu dziury w ścianie do podmieniania próbek - chyba - nie było, wpadło dwoje zawodników OAR. W tym - paradoksalnie - curler. Nie ma już dyscyplin poza podejrzeniami.

W dalszej części tekstu dowiesz się:

 • jakie potrawy spożywa się w Korei,
 • co podczas igrzysk było towarem pierwszej potrzeby,
 • jaka pogoda towarzyszyła sportowcom
Pozostało jeszcze 80% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 12,30 zł co 5 dni.

  już od
  12,30
  /5 dni
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Przemysław Franczak, Tomasz Biliński, Pjongczang

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetakrakowska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.