Azoty bez festiwalu, ale rocznica z pompą?

Czytaj dalej
Fot. Artur Gawle
Tomasz Rabjasz

Azoty bez festiwalu, ale rocznica z pompą?

Tomasz Rabjasz

Nie będzie siódmej edycji wielkiej imprezy muzycznej na Rynku w Tarnowie, fundowanej przez chemicznego giganta z Mościc

Przez sześć lat z rzędu Grupa Azoty organizowała Tarnowowi imprezy muzyczne, które na Rynek ściągały tysiące mieszkańców całego regionu. Magnesem były gwiazdy - od Natalii Szroeder, zespołu IRA, Kamila Bednarka, po Dżem, Braci, Arkę Noego. To już przesądzone, że w tym roku wrześniowa impreza nie dojdzie do skutku.

Już kilka miesięcy temu pojawiły się symptomy przykręcania przez spółkę strumienia pieniędzy na kulturę w mieście. Krótko przed rozpoczęciem Tarnowskiej Nagrody Filmowej Azoty wycofały się z finansowania prestiżowego dla miasta projektu. Gigant nie będzie także sponsorem Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia.

- Nie zwracaliśmy się o wsparcie - mówi dyplomatycznie Rafał Balawejder, dyrektor teatru im. Solskiego.

W końcu firma z Mościc pogrzebała projekt własnego festiwalu. Powód? Jak tłumaczy Artur Dziekański, rzecznik prasowy Grupy Azoty, w tym roku spółka główny nacisk kładzie na przygotowanie programu jubileuszu 90-lecia istnienia zakładów w Mościcach.

zdjęcie ilustracyjne
archiwum topol Festiwale Grupy Azoty gromadziły na płycie Rynku nawet kilkanaście tysięcy widzów. Spółka obiecuje inną imprezę

Rezygnacją z popularnej imprezy (pięć edycji Grupa Azoty Grand Festival, jedna - Grupa Azoty Tone Festival) rozczarowani są zwłaszcza młodzi tarnowianie. - Nie zmienia się czegoś, co funkcjonowało bardzo dobrze. Mieliśmy jedną z lepszych imprez w kraju - mówi Joanna Marcinkowska.

Firma pozostawia jednak nadzieję na to, że miasta nie pozostawi bez artystycznych atrakcji. Dziekański sugeruje, że podobne do wrześniowego festiwalu wydarzenie planowane jest teraz na październik, właśnie z okazji jubileuszu istnienia firmy.

- Będzie to wydarzenie ogólnodostępne, adresowane do wszystkich, zapewniające rozrywkę i doznania kulturalne na najwyższym poziomie - przekonuje. Żadnych szczegółów nowej imprezy nie ujawnia, tłumacząc to etapem finalizowania umów.

- Jesteśmy przekonani, że propozycje artystyczne, jakie przygotowaliśmy z okazji jubileuszu 90-lecia, zachowają wysokie standardy, do jakich przyzwyczailiśmy mieszkańców Tarnowa swoim dotychczasowym działaniem - dodaje. Dokładny termin obchodów 90-lecia również nie jest na razie znany. Prawdopodobnie będzie to początek października.

Tomasz Rabjasz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.