Miasto daje pieniądze na badania okulistyczne. Lekarze okuliści są gotowi przyjechać do szkół ze sprzętem, by je wykonać.
Szkoły jednak nie są zainteresowane. Na 50 szkół zaproszonych do współpracy chęć uczestnictwa wyraziło w tym roku 21. W ciągu 1,5 roku na 3700 uczniów, zaproszonych do badań okulistycznych zgłosiło się tylko 1518 z nich. Wyniki są niepokojące.
Program profilaktycznych badań okulistycznych o nazwie „Wykrywanie wad i schorzeń narządu wzroku wśród uczniów klas II szkół podstawowych” w Szczecinie trwa od jesieni 2017 roku i będzie realizowany do listopada 2020 roku. Jego wykonawcą są lekarze okuliści z II Kliniki Okulistyki w Szpitala na Pomorzanach, a badanie w pełni finansuje urząd miasta.
- Wśród przebadanych dzieci 16,8 proc. ma krótkowzroczność, 5,9 proc. nadwzroczność i 10,6 proc. astygmatyzm. U około 51 proc. uczniów wykryliśmy tzw. krótkowzroczność pozorną - czynnościową. W tej grupie dzieci około 30 proc. z nich na pewno w najbliższych latach również rozwinie krótkowzroczność - mówi koordynator programu prof. nadzw. dr hab. n. med. Monika Modrzejewska, z II Kliniki Okulistyki Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 PUM w Szczecinie. - Należy podkreślić, że wyniki tych badań wskazują na bardzo wysoką częstość rozpowszechnienia wad wzroku u dzieci.
Częstość występowania wad wzroku u całej populacji na świecie to 42,2 proc. U naszych 8-letnich dzieci wady stanowią już 33,3 proc., co pozwala sądzić, że tych wad w wieku dorosłym będzie jeszcze więcej.
[polecane]10658276;1;ZOBACZ TEŻ:[/polecane]
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień