Balet wytańczy ludzką samotność i namiętność

Czytaj dalej
Fot. Anna Kaczmarz
Paweł Gzyl

Balet wytańczy ludzką samotność i namiętność

Paweł Gzyl

„Emocje 2017” to nowy spektakl baletowy, który zaprezentuje Opera Krakowska. Zobaczymy go w najbliższą sobotę i niedzielę o godz. 18.30.

Twórcami przedstawienia są Violetta Suska i Eduard Bablidze. Ona jest jednym z najbardziej znanych polskich choreografów. Ma na swym koncie układy taneczne dla ponad 100 oper i spektakli wystawianych w najważniejszych teatrach Polski, od Gdyni do Krakowa. Jest również reżyserką - zarówno w teatrach muzycznych, jak i dramatycznych.

Bablidze to tancerz i choreograf gruzińskiego pochodzenia, od lat związany z Polską. Był pierwszym solistą Narodowego Teatru Opery i Baletu w Tbilisi, potem solistą w Teatrze Wielkim w Poznaniu, Operze Bałtyckiej, współpracował z Polskim Baletem Narodowym jako tancerz i choreograf.

W „Emocjach 2017” zobaczymy dwie jego choreografie - „Akord” do kompozycji „Fratres for cello and piano” Arvo Pärta i „El Abrazo”, która odwołuje się do tanga.

- W tym tańcu najważniejsze jest nie to co tańczymy, lecz jak tańczymy. Jest to taniec par, mocno związanych emocjonalnie, podobnie czujących i pragnących - wyjaśnia Bablidze.

Za środkową część spektaklu odpowiada Suska. „Gdzie tkwią nagie gwiazdy” zilustrują fragmenty kompozycji Johannesa Brahmsa.

Na scenie zatańczy Balet Opery Krakowskiej.

Paweł Gzyl

Dziennikarz Działu Kultura Gazety Krakowskiej i Dziennika Polskiego. Muzyka, film, książka. 


 


Moja kariera: 


Zaczynałem w drugiej połowie lat 80. w magazynie muzycznym "Non Stop", potem pisałem do kolejnych wydawnictw tego typu - "Rock & Roll" i "Music Globe". Na początku lat 90. zostałem dziennikarzem "Tygodnika Małopolska" wydawanego przez "Solidarność" w Krakowie. Potem pisałem do "Tygodnika AWS", który powstał w miejsce tegoż periodyku. 


Od 2001 roku piszę do "Dziennika Polskiego", a od 2011 - również do "Gazety Krakowskiej". Specjalizuję się w wywiadach z gwiazdami show-biznesu - piosenkarkami, aktorkami, prezenterkami telewizyjnymi. Zapowiadam koncerty i premiery filmowe, piszę recenzje płyt. 


Moją pasją jest nowoczesna muzyka elektroniczna. Piszę o niej do serwisu internetowego "Nowa Muzyka". 


 Moje teksty: 


https://plus.dziennikpolski24.pl/iza-krzan-zeby-pracowac-w-mediach-trzeba-miec-do-siebie-duzy-dystans/ar/c13-16795215


https://plus.dziennikpolski24.pl/piotr-adamczyk-roznorodnosc-rol-i-miejsc-w-ktorych-pracuje-daje-mi-najwieksze-spelnienie/ar/c13-16700659


https://plus.dziennikpolski24.pl/joanna-kulig-ludzie-czesto-wstydza-sie-tego-co-tak-naprawde-jest-ich-atutem/ar/c13-16647327


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.