Będą gotować na… rekolekcjach

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Matusik
Grażyna Starzak

Będą gotować na… rekolekcjach

Grażyna Starzak

Księżowskie gosposie uczą się zasad zdrowego żywienia. Takich umiejętności coraz częściej potrzebują jednak sami duchowni.

Jedna z katolickich agencji podała, że księża bardziej niż inne grupy zawodowe są narażeni na choroby wiążące się z otyłością. W Kostaryce np. aż 80 proc. kapłanów ma nadwagę. Zaniepokojony episkopat tego kraju zobowiązał duchownych do zdrowego ożywiania się i ćwiczeń fizycznych. W Polsce gołym okiem widać, że wielu naszym kapłanom też przydałby się ktoś, kto będzie ich racjonalnie żywił. W większości parafii jest, co prawda gospodyni, ale gotuje tradycyjnie, czyli dobrze, ale raczej niezdrowo. To dlatego w czasie rozpoczynającego się właśnie Adwentu swoje rekolekcje - z warsztatami zdrowego żywienia - będę mieć również księżowskie gosposie.

O zdrowe odżywianie się naszych duchownych zadbali wierni ze wspólnoty „Margaretka”. To grupa osób, które zobowiązują się do modlitwy za kapłanów. Sama modlitwa może jednak nie wystarczyć. Kapłan to też człowiek. Żeby dobrze spełniał swoje duszpasterskie zadania musi być w dobrej formie fizycznej. Dlatego „Margaretki” wspólnie z fundacją „Oaza Życzliwości” zorganizowali w Przytkowicach koło Kalwarii Zebrzydowskiej rekolekcje dla „gospodyń parafialnych i osób pracujących w kuchni” z tygodniowymi warsztatami zdrowego gotowania.

Czytaj więcej:

 • Polakom księżowska kuchnia kojarzy się najczęściej z taką gospodynią, jak Michałowa z „Rancza” czy Natalia Borowik z „Ojca Mateusza”. 
 • Czas spędzany w kuchni przy patelniach to dla wielu księży codzienność
Pozostało jeszcze 67% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 18,45 zł co 5 dni.

  już od
  18,45
  /5 dni
Grażyna Starzak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.