Paweł Stachnik

Bezcenny dar Ossolińskiego dla polskiego narodu

Gmach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Lwowie na pocztówce z 1906 r. Fot. Fotopolska Gmach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Lwowie na pocztówce z 1906 r.
Paweł Stachnik

4 czerwca 1817 cesarz Austrii Franciszek I zatwierdza statut Fundacji Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Fundatorem jest hr. Józef Maksymilian Ossoliński. Chce udostępnić swoje zbiory polskiemu społeczeństwu i stworzyć nową bibliotekę narodową. Zakład staje się jednym z najważniejszych ośrodków polskiej nauki.

Józef Maksymilian Ossoliński był potomkiem sławnego rodu, z którego wyszli liczni dostojnicy świeccy i duchowni zasłużeni dla Rzeczypospolitej. Urodził się w rodzinnym majątku w Woli Mieleckiej w Sandomierskiem. Na naukę wysłano go do Collegium Nobilium w Warszawie, gdzie jego nauczycielami byli m.in. Adam Naruszewicz i Franciszek Bohomolec. Ze szkoły wyniósł zamiłowanie do historii i języka polskiego.

Czytaj więcej i dowiedz się:

  • jakie sposoby - niekoniecznie legalne - na poszerzanie swojej biblioteki miał Ossoliński?
  • jak duża stała się jego kolekcja?
  • gdzie ostatecznie mieściła się jego wymarzona biblioteka?
Pozostało jeszcze 94% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Paweł Stachnik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.