Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Piotr Subik

Bezpieczeństwo. SMS-y z kodem wojny hybrydowej?

Fałszywe alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa postawiły na nogi służby w Polsce Fot. 123rf Fałszywe alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa postawiły na nogi służby w Polsce
Piotr Subik

Eksperci nie wykluczają, że fałszywy alert to element działań służb specjalnych Rosji. Sprawców zamieszania szuka ABW.

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) odwiedzili wczoraj urzędy gmin w Dukli na Podkarpaciu i Horodle na Lubelszczyźnie. To ich mieszkańcy mieli w miniony poniedziałek dostać SMS-y o obowiązku stawienia się w urzędzie w związku z mobilizacją, której powodem jest zaostrzenie konfliktu Ukrainy z Rosją. Treść alertu wskazywała na to, że został rozesłany przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB). A termin stawiennictwa mężczyzn w wieku 18-65 lat wyznaczono na następny dzień, 27 listopada.

Rzecz w tym, że RCB nie wysyłało takich powiadomień. Poinformowało o tym w komunikacie, choć dopiero we wtorek po południu. Na nogi postawiono ABW i policję.

Burmistrz Dukli Andrzej Bytnar przyznaje, że do urzędnika zajmującego się zarządzaniem kryzysowym zadzwoniła anonimowa osoba, by spytać o znaczenie otrzymanego SMS-a. Później przesłała też zrzut ekranu telefonu z treścią rzekomego alertu RCB. Po konsultacji m.in. z Wojskową Komendą Uzupełnień w Jaśle było już pewne, że wojsko nic na ten temat nie wie.

Czytaj więcej:

 • Kto jest za to odpowiedzialny?
 • Czy w przypadku fałszywego alertu RCB w Polsce mamy do czynienia ze zwykłym żartem?
Pozostało jeszcze 70% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 12,30 zł co 5 dni.

  już od
  12,30
  /5 dni
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Piotr Subik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetakrakowska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.