Julia Kalęba

Biblia to mała biblioteka różnych dzieł, ksiąg, książeczek i pism

Biblia dla wierzących to podręcznik wiary, a nie historii czy geografii Fot. Archiwum Biblia dla wierzących to podręcznik wiary, a nie historii czy geografii
Julia Kalęba

Daty, lata i liczby podawane w Biblii mają często charakter teologiczny, nie faktograficzny. Służą autorom biblijnym do przekazania prawd w formie symboliki liczb - mówi dr Marcin Majewski, teolog, biblista, wykładowca na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II i UJ.

Co zainicjowało pisanie Biblii?

Pisanie Biblii w ogóle nie zostało zainicjowane. Zaryzykuję twierdzenie, że żaden autor, który pisał teksty znajdujące się dziś w kanonie Starego Testamentu, nie miał świadomości, że będzie współautorem Biblii, tekstu świętego dla miliardów ludzi na ziemi.

Biblii traktowano jako mapę, podręcznik do geografii lub źródło naukowe i etnograficzne. Później uznano, że Stary Testament pełni inne funkcje. Czym jest według współczesnych badań?

Kiedy trzymamy Biblię w ręku, jesteśmy przekonani, że mamy do czynienia z jedną księgą. A tak naprawdę jest to zbiór dzieł, ksiąg, książeczek, różnorodnych pism pochodzących z rozmaitych okresów. Dlatego każdy, kto zadaje sobie to pytanie o powstanie Biblii, jej charakter, powinien mieć w pamięci to zastrzeżenie, że Biblia to mała biblioteka dzieł o różnym charakterze i różnej historii.

Więc na jakiej przestrzeni dziejów powstawał Stary Testament?

To pytanie zajmuje badaczy Biblii od setek lat. Kiedy otworzymy pierwszy lepszy podręcznik, znajdziemy tradycyjną opinię, która mówi, że Stary Testament powstawał przez ponad tysiąc lat, czyli od około XI, a nawet XII wieku p.n.e. do II czy I wieku p.n.e. Zgodnie z tym podejściem rozpiętość czasowa powstawania Biblii byłaby ogromna i rozciągałaby się na 10 wieków. Ale ta tradycyjna teza została współcześnie podważona.

To znaczy?

Nowsze badania, jeśli chodzi o archeologię i historię starożytnego Bliskiego Wschodu, literaturę porównawczą czy badania egzegetyczne przyjmują, że Stary Testament powstał w dużo krótszym czasie. Wykazuje się, że głównym okresem spisywania tych ksiąg był czas niewoli babilońskiej - lata 586-537 - oraz kolejne stulecia po niej aż do II wieku p.n.e. To pokazuje, że Stary Testament powstał wiele wieków po czasach, które opisuje.

Czytaj więcej i dowiedz się: 

 • kto tak naprawdę spisał Pięcioksiąg?
 • kto pełnił funkcję redaktora Biblii? 
Pozostało jeszcze 84% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 18,45 zł co 5 dni.

  już od
  18,45
  /5 dni
Julia Kalęba

Reporterka pisząca o ludziach i kulturze. Absolwentka dziennikarstwa na wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej oraz edytorstwa na wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Laureatka V edycji Nagrody Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka w kategorii Debiut Publicystyczny oraz III edycji konkursu Nagrody Dziennikarskiej im. Zygmunta Moszkowicza. Na co dzień szuka tematów.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.