Sławomir Bobbe

Biskup z Bydgoszczy wiedział o pedofilu i nic nie zrobił - mówi raport fundacji

W raporcie o pedofilii w kościele Fundacji „Nie lękajcie się” biskup Jan Tyrawa został również wymieniony. Miał wiedzieć o księdzu pedofilu i niewiele Fot. Tomasz Czachorowski W raporcie o pedofilii w kościele Fundacji „Nie lękajcie się” biskup Jan Tyrawa został również wymieniony. Miał wiedzieć o księdzu pedofilu i niewiele z tą wiedzą robić.
Sławomir Bobbe

Mocne zarzuty Fundacji „Ne lękajcie się” skierowane pod adresem biskupa Jana Tyrawy powtórzyli wczoraj bydgoscy radni Rady Miasta Bydgoszczy.

Radni Rady Miasta Bydgoszczy Jakub Mikołajczak i Szymon Wiłnicki na wczorajszej konferencji prasowej, zwołanej przed siedzibą Sądu Okręgowego, domagali się przerwania milczenia przez biskupa Jana Tyrawę.

- Mamy raport Fundacji „Nie lękajcie się”, fundacji zajmującej się monitorowaniem i rozliczaniem pedofilii w Kościele katolickim. Raport ten trafił kilka dni temu w ręce papieża Franciszka. Dla nas przerażające jest, że w tym raporcie pojawiły się wątki bydgoskie - mówił radny Jakub Mikołajczak.

- Pan Tyrawa był osobą, która przyjęła na swoją plebanię księdza Pawła K., który już wtedy był podejrzewany o pedofilię i molestowanie nieletnich - twierdzi radny Szymon Wiłnicki wskazując, że niejasna sytuacja z biskupem i brak jakiegokolwiek komentarza w tej sprawie budzi zdziwienie i zaniepokojenie mieszkańców i radnych.

Według raportu Fundacji „Nie lękajcie się” biskup Tyrawa miał wiedzieć o tym, że ksiądz przenoszony z diecezji wrocławskiej do diecezji bydgoskiej oskarżany był o czyny pedofilskie. Co więcej, mimo tej wiedzy miał skierować księdza do pracy w roli katechety do jednego z bydgoskich gimnazjów.

Przeczytaj dalszą część artykułu.

Pozostało jeszcze 61% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Sławomir Bobbe

"Demokracja to rządy brutali temperowane przez dziennikarzy" - mówił Ralph Waldo Emerson, dlatego najbardziej interesują mnie tematy polityczne i samorządowe. Jestem Bydgoszczaninem i pasjonują mnie wszystkie wydarzenia związane z moim miastem. Przygotowuję materiały z zakresu biznesu, ekonomii, przedsiębiorczości, rynku pracy, gospodarki komunalnej, ekologii i ochrony środowiska. Współpracuję także z wydawcami serwisów centralnych - regiodom.pl i regiopraca.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.