Katarzyna Kojzar

Bolesny problem z zębami

Zęby mogą boleć, kiedy jemy coś zimnego lub gorącego . Dlatego należy unikać lodów i ciepłych napojów Fot. 123rf Zęby mogą boleć, kiedy jemy coś zimnego lub gorącego . Dlatego należy unikać lodów i ciepłych napojów
Katarzyna Kojzar

Dziś w naszym słowniku litera „n” - czyli nadwrażliwość zębów. Ten problem dotyka jednej czwartej populacji. Może być bardzo uciążliwy lub jedynie tymczasowy

Z pozoru błaha dolegliwość może czasem poważnie uprzykrzyć życie. Tak jest z nadwrażliwością zębów. W ciągu życia niemal każdy może przeżyć jej epizod. Są jednak tacy, u których utrzymuje się ona wyjątkowo długo.

Jedna czwarta populacji czuje ból

Słodycze dla poprawienia nastroju, gorąca kawa w chłodny, szary poranek, lody na orzeźwienie w gorący dzień. To tylko niektóre z punktów jadłospisu zupełnie niedostępnych dla osób z nadwrażliwością zębów. Według badaczy cierpi na nią jedna czwarta populacji. Może występować w każdym wieku, ale szczyt zachorowań przypada na okres między 30. a 39. rokiem życia. Większość pacjentów nią dotkniętych jest w wieku pomiędzy 20. a 50. rokiem życia.

Najczęściej zdarza się, że boli, kiedy czujemy zimno. To mniej groźne. Wtedy dolegliwości szybko ustępują. Niestety, nie zawsze jest tak łatwo. Osoby gorzej znoszące kontakt zębów z ciepłymi napojami nie mogą uporać się z tym problemem czasem nawet przez całe życie.

Czytaj więcej i dowiedz się:

 • jak można zapobiegać i leczyć nadwrażliwość zębów?
 • jak można ją rozpoznać?
Pozostało jeszcze 76% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Katarzyna Kojzar

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.