Brazylijczyk wymyślił muzeum naszego języka. W miejscu dawnego Składu Solnego powstanie Centrum Literatury i Języka Polskiego

Czytaj dalej
Fot. Fot. Anna Kaczmarz
Grażyna Starzak

Brazylijczyk wymyślił muzeum naszego języka. W miejscu dawnego Składu Solnego powstanie Centrum Literatury i Języka Polskiego

Grażyna Starzak

W Krakowie ma powstać kolejna instytucja kulturalna - Centrum Literatury i Języka Polskiego. Dzisiaj zostanie ogłoszony konkurs na projekt tej placówki.

Pomysłodawcą tego oryginalnego przedsięwzięcia jest Carlos Panek Soares de Arauno - młody Brazylijczyk, zafascynowany polszczyzną i naszą kulturą.

Z aprobatą znanych naukowców i wpływowych samorządowców cztery lata temu założył Fundację Muzeum Języka Polskiego. Pierwotna koncepcja zmieniła się znacznie w ciągu tych czterech lat. Dzisiaj wiadomo, że będzie to Centrum Literatury i Języka Polskiego - placówka o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej, nowocześnie wyposażona i atrakcyjna dla osób w każdym wieku, zarówno dla Polaków jak i przedstawicieli innych narodowości.

W dalszej części tekstu:

  • Kiedy i w jaki sposób Carlos trafił do Krakowa?
  • Kto poparł pomysł młodego Brazylijczyka?
Pozostało jeszcze 77% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Grażyna Starzak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.