Artur Drożdżak

Broń palna była argumentem w sporze o zwykłą toaletę

Sąd Okręgowy w Krakowie. Trwa proces w sprawie próby zabójstwa braci. Oskarżonym jest 60-letni Józef S. z Naprawy Fot. Artur Drożdżak Sąd Okręgowy w Krakowie. Trwa proces w sprawie próby zabójstwa braci. Oskarżonym jest 60-letni Józef S. z Naprawy
Artur Drożdżak

Ten konflikt tlił się od lat, ale w końcu wzburzony Józek stwierdził, że miarka się przebrała i wziął do ręki pistolet po czym zaczął strzelać. Do siostrzeńców.

Jak to w niektórych rodzinach bywa jest przemoc, wyzwiska i groźby. Obie strony uważają się za osoby pokrzywdzone. Nie dostrzegają swoich win, zaniedbań i błędów. Winna jest wyłącznie ta druga strona.

Spory o spadek

W tej konkretnej sprawie po jednej stronie jest Józek, mężczyzna w sile wieku, dziś już 60-letni. By go bliżej przedstawić trzeba wspomnieć, że to chłop krzepki, robotny, zatrudniony w tartaku jako kierowca, do tej pory nie karany. Istotna jest i wzmianka o jego sytuacji rodzinnej: jest ojcem dwóch dorosłych córek, wdowcem.

Spory o majątek

Po śmierci żony w 1996 r. wrócił na ojcowiznę, czyli do Naprawy, wsi, którą opisał kiedyś literat Jalu Kurek, a którą każdy Polak mijał w drodze do Zakopanego. Ojciec Józka dawno nie żyje, ale gdy nie tak dawno zmarła matka pojawił się problem podziału majątku.

Siostra mężczyzny, Lidka, budowała dom po sąsiedzku i liczyła, że Józek ją spłaci, a sam zostanie w domu po rodzicach. Przypomniał się wtedy jeszcze Wiesiek, ich brat i też liczył na małe co nieco ze spadku. Z Lidką założyli sprawę o nabycie praw do majątku i niespodziewanie okazało się, że sąd przyznał po połowie grunty i dobytek, ale tylko Józkowi i Lidce. Wiesiek się obraził na brata, a do siostry miał pretensje, że go nie wspierała na sali rozpraw, choć udzielił jej ważnego pełnomocnictwa. Czuł się oszukany. Wyrok sądu ważna rzecz, ale to tylko papier. Józef i Lidka jedynie na gębę ustalili, jak równo dzielić spadek. On miał korzystać z domu i przejąć niektóre grunty, ona dysponować budynkiem gospodarczym i pozostałymi parcelami.

Czytaj dalej o rodzinnym konflikcie, który mógł doprowadzić do tragedii.

Pozostało jeszcze 77% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 18,45 zł co 5 dni.

    już od
    18,45
    /5 dni
Artur Drożdżak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.