Brzegi - miejsce dla miłosierdzia i biznesu

Czytaj dalej
Fot. materiały prasowe
Bartosz Dybała

Brzegi - miejsce dla miłosierdzia i biznesu

Bartosz Dybała

W drugą rocznicę Światowych Dni Młodzieży ma zostać otwarty nowy dom w Brzegach. Mają się też tam pojawić kolejne miejsca pracy.

Rok po Światowych Dniach Młodzieży podkrakowskie Brzegi są nie do poznania. Na Campus Misericordiae już działa Dom Miłosierdzia oraz Centrum Caritas „Chleb Miłosierdzia”, w których pomoc mogą otrzymać osoby starsze i potrzebujące. Ale to nie koniec. Władze Wieliczki już zapowiedziały, że wkrótce powstanie tam Dom Światowych Dni Młodzieży. Prace mają ruszyć na dniach.

- Dom ŚDM powstaje z potrzeby ludzi młodych, którzy każdego dnia przybywają na Campus Misericordiae, by przeżyć dni skupienia, rekolekcje, pomodlić się przy Matce Bożej z Loreto, by pobyć w miejscu spotkania młodzieży z Papieżem Franciszkiem - tłumaczy Artur Kozioł, burmistrz Wieliczki.

- Młodzi ludzie chcą wracać na Campus Misericordiae i należy im to umożliwić. Dzieło zapoczątkowane podczas ŚDM 2016 będzie stale rozbudowywane - dodaje.

Otwarcie domu jest zaplanowane na lipiec przyszłego roku, czyli w drugą rocznicę ŚDM. Nie będzie zbyt duży. W środku znajdzie się sala audytoryjna na 50-60 osób, czyli tyle, ile może pomieścić jeden autokar. Właśnie tak najczęściej młodzi docierają na Campus. W nowym obiekcie znajdzie się też zaplecze kuchenne oraz sanitarne. Nie będzie natomiast miejsc noclegowych, bo ma to być ośrodek dziennego pobytu.

Zainteresowanie przyjazdem do Brzegów zgłasza wiele grup młodzieży. Do tej pory były im udostępniane pomieszczenia w Domu Miłosierdzia. Z miejscem jest jednak coraz trudniej, stąd m.in. pomysł na budowę nowego domu.

Koszt inwestycji szacuje się na 800 tysięcy złotych. Pójdą na to pieniądze z budżetu gminnego i powiatowego, ale władze starają się również o dofinansowanie z innych źródeł.

- Projekt, w swoim zamierzeniu, ma być dostępny dla całej społeczności, przyciągając szeroki przekrój mieszkańców okolicznych miejscowości i nie tylko, szczególnie młodych - twierdzi Łukasz Sadkiewicz, wicestarosta wielicki. - Jest to pewien rodzaj uzupełnienia zakresu oferowanych usług, pomocy, która już jest realizowana w budynku głównym Misericordiae i skierowana do osób starszych oraz potrzebujących - twierdzi Łukasz Sadkiewicz, wicestarosta wielicki.

Brzegi to jednak nie tylko miejsce spotkań młodych, starszych i potrzebujących. Działa tam również prężnie firma7r Logistic, która jest strategicznym inwestorem Wielickiej Strefy Aktywności Gospodarczej. W czerwcu firma7r Logistic oficjalnie oddała do użytku cztery magazyny na wynajem (blisko 54 tys. metrów kwadratowych). Na tym nie koniec. Władze Wieliczki rozmawiają z dużą firmą z Polski (nazwy nie zdradzają), która obiecuje 800 nowych miejsc pracy.

Tak ma wyglądać dom, w którym czas będą spędzać młodzi
materiały prasowe Tak ma wyglądać dom, w którym czas będą spędzać młodzi
Bartosz Dybała

Dziennikarz "Gazety Krakowskiej" i "Dziennika Polskiego". Laureat konkursu Nagrody Dziennikarzy Małopolski w kategorii dziennikarstwo interwencyjne. Zajmuję się tematyką kryminalną, czasami medyczną oraz kwestiami związanymi z zabudową Krakowa.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.