Monika Pawłowska

Burmistrz otwiera filię szkoły, choć sąd się na to nie zgodził

Szkoła Podstawowa z oddz. przedszkolnymi w Kleczy Zarąbkach, będzie filią SP w Kleczy Dolnej Fot. Bogumił Storch Szkoła Podstawowa z oddz. przedszkolnymi w Kleczy Zarąbkach, będzie filią SP w Kleczy Dolnej
Monika Pawłowska

Władze gminy Wadowice przegrały w sądzie z Kuratorium Oświaty bój o szkołę w Zarąbkach. Mimo wyroku sądu burmistrz Klinowski chce utworzyć filię szkoły podstawowej w Kleczy Dolnej.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę burmistrza Wadowic Mateusza Klinowskiego na negatywną opinię Małopolskiego Kuratorium Oświaty w sprawie sieci szkół. Nie oznacza to, że Klinowski chce „odkręcić” uchwałę gminą i dostosować się do opinii kuratorium. Postanowił nie zwracać uwagi na decyzję sądu.

Chodzi o Szkołę Podstawową w Kleczy Dolnej Zarąbkach, która to decyzją burmistrza i radnych miała zostać filią większej szkoły, w głównej części wsi. Orzeczenie nie jest prawomocne, a władzom gminy przysługuje odwołanie. Raczej tego nie zrobią. - Czy to jest sens odwoływać się od wyroku sądu, który jest podległy władzy? - pyta Mateusz Klinowski.

Jego zdaniem, decyzja Małopolskiego Kuratorium Oświaty jest polityczna. - W takiej samej sprawie (likwidacja przedszkola w Choczni - przyp. red.) kuratorium wydaje opinię pozytywną, a w drugiej negatywną. Ciekawe dlaczego? - dodaje. Przekonuje, że sieć szkół ustalona uchwałą przez władze gminy była zgodna z oczekiwaniami lokalnej społeczności.

Jednak po negatywnej opinii kuratorium oświaty, uchyleniu uchwały przez wojewodę, a przede wszystkim po obecnej decyzji sądu, burmistrz nie może organizować w Zarąbkach filii szkoły podstawowej w Kleczy Dolnej Zarąbkach.

Zgodnie z obowiązującym prawem oświatowym, od 1 września szkoła w Zarąbkach powinna być ośmioklasowa.

- Negujemy to, co kurator zakwestionował - podkreśla Ewa Całus, zastępczyni burmistrza Wadowic. - Napisaliśmy skargę do Ministerstwa Edukacji i czekamy na opinię już trzy miesiące - dodaje.

Zastępczyni burmistrza tłumaczy, że taki pomysł na tę małą placówkę, to wynik rozmów z nauczycielami, ale przede wszystkim rodzicami uczniów i maluszków. Wspólnie zdecydowano, że szkoła w Zarąbkach przyjmie do oddziałów przedszkolnych dzieci od trzeciego roku życia. Tu też uczyć miały się dzieciaki w klasach od pierwszej do czwartej.

- Takie były uzgodnienia i tego się trzymamy - mówi Ewa Całus, wiceburmistrzyni

- My zobowiązaliśmy się, że utworzymy tu oddziały przedszkolne, a rodzice, że poślą swoje maluchy do przedszkola, a potem do szkoły - dodaje Całus. I taki plan gmina dalej wprowadza. Jak podkreśla, w ten sposób ciągłość nauczania będzie zachowana, a rodzice dojeżdżający do pracy do Wadowic, nie muszą posyłać dzieci do tamtejszych placówek. Z kolei uczniowie klas od piątej do ósmej, będą kształcić się kilka kilometrów dalej, w szkole podstawowej w Kleczy Dolnej.

- Takie były uzgodnienia i tego się trzymamy - mówi Ewa Całus. - Tym bardziej dziwi decyzja kuratorium oświaty, jako że jej przedstawiciele zasiadali w powołanym w styczniu zespole gminnym do spraw wdrożenia reformy oświatowej - dodaje.

Jak przekonują władze Wadowic, intencja była taka, by nie zamykać maleńkiej szkoły, a jedynie przystosować ją do realiów.

Wadowicka uchwała w sprawie nowej siatki szkół jest jedną z czterech na 118 w Małopolsce, która dostała negatywną opinię Małopolskiego Kuratorium Oświaty.

- W Wadowicach podjęto uchwałę o sieci szkół z pominięciem obowiązujących przepisów prawa. Kurator Małopolski nie wyraża zgody na likwidację tej szkół - mówił naszej reporterce Grzegorz Sobol, rzecznik prasowy Małopolskiego Kuratorium Oświaty z siedzibą w Krakowie. - Tak złego projektu nie przygotowano w żadnej gminie w Małopolsce - przekonuje.

Niezależnie od tego, co będzie się dalej działo, szkoła z oddziałami przedszkolnymi w Zarąbkach otworzy szeroko drzwi 1 września. Nabór wciąż trwa i nic nie wskazuje, by nie było chętnych. Tylko nadal nie wiadomo, czy będzie to czteroklasowa filia, czy ośmioklasowa szkoła.

Monika Pawłowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.