Bydgoskie naukowczynie zaprojektują i wykonają pierwsze terapeutyczne zabawki dla wcześniaków

Czytaj dalej
Fot. www.pixabay.com
Dorota Witt

Bydgoskie naukowczynie zaprojektują i wykonają pierwsze terapeutyczne zabawki dla wcześniaków

Dorota Witt

Dr Małgorzata Wójtowicz-Szefler i dr Monika Deja z Wydziału Psychologii UKW w Bydgoszczy zaprojektują i wydrukują na drukarce 3D zabawki terapeutyczne dla wcześniaków, a także przygotują scenariusze zajęć terapeutycznych, dzięki którym rodzicom i specjalistom łatwiej będzie pracować z dziećmi przedwcześnie urodzonymi, także - jak to w pandemii - online. Nikt wcześniej nie przygotował takich zabawek.

Zobacz wideo: Matura 2023 - szykują się duże zmiany!

Skąd pomysł na tworzenie zabawek terapeutycznych dla wcześniaków?

Małgorzata Wójtowicz-Szefler: Pomysł wziął się z naszej praktyki psychologicznej - specjalizujemy się w pracy z małymi dziećmi, w tym z dziećmi przedwcześnie urodzonymi. Na co dzień obserwujemy, że takie dzieci potrzebują specjalistycznego wsparcia w rozwoju już od pierwszych dni życia. Rocznie w Polsce rodzi się ok. 20 tysięcy wcześniaków, w samej tylko Bydgoszczy - ok. 500. To bardzo dużo. Wyzwaniem nie tylko dla rodzica, lecz także dla terapeuty pracującego z dzieckiem przedwcześnie urodzonym, jest tworzenie najlepszych warunków rozwoju. Każde dziecko wymaga indywidualnego podejścia i nieco innej terapii, gdyż zmaga się z różnorodnymi trudnościami rozwojowymi.

Dostępne na rynku zabawki terapeutyczne, które mają niebagatelne znaczenie w procesie terapeutycznym, nie zawsze odpowiadają na potrzeby wcześniaków.
Nadesłane Dr Małgorzata Wójtowicz-Szefler (na zdjęciu) i dr Monika Deja z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy dostały grant w wysokości 31 980 zł na realizację projektu w ramach Inkubatora Innowacji Społecznych Włącznik.

Z jakimi problemami na co dzień mierzą się wcześniaki?

Monika Deja: Pracujemy z dwu-, trzy-, czteroletnimi dziećmi, które niekiedy funkcjonują tak, jakby były na etapie rozwoju ruchowego 6-miesięcznego niemowlęcia. Nie potrafią posługiwać się przedmiotami tak jak większość kilkuletnich dzieci w tym wieku. Mają również ogromny problem z czynnościami wymagającymi manipulowania zabawkami, chwytania małych elementów - a czasem dużych przedmiotów. Trudności tych dzieci są bardzo zindywidualizowane. Dostępne na rynku zabawki terapeutyczne, które mają niebagatelne znaczenie w procesie terapeutycznym, nie zawsze odpowiadają na potrzeby wcześniaków: czasami są za duże, za ciężkie, maluchy nie są w stanie korzystać z nich tak, jak przewiduje producent, więc efekt terapeutyczny jest za mały w stosunku do oczekiwanego.

[polecane]21427667, 21411963[/polecane]

Czym będą się wyróżniały zabawki zaprojektowane przez panie i wydrukowane na drukarce 3D?

Małgorzata Wójtowicz-Szefler: Druk na drukarce 3D jest relatywnie tanim sposobem produkcji zabawek, ale przede wszystkim bardzo łatwo będzie dzięki temu zindywidualizować kształt i rozmiar zabawki do możliwości konkretnego dziecka. Na podstawie danych pochodzących z diagnozy psychologicznej będzie można ustalić indywidualne parametry wydruku zabawki 3D – na przykład wielkość czy ciężar tej zabawki. Ważnym aspektem jest też bezpieczeństwo, zabawki wydrukowane na drukarce 3D będą wykonane z materiałów wykorzystywanych w medycynie, np. do wykonywania modeli egzoszkieletów. Nie chcemy na tym etapie zdradzać szczegółów - testujemy różne nasze projekty zabawek. Na Wydziale Psychologii UKW mamy nie tylko dostęp do sprzętu, ale i specjalistów, którzy pomogą w procesie wytwarzania tych zabawek. W powstającym Akademickim Centrum Pomocy Psychologicznej UKW z kolei będzie okazja do pracy z dziećmi z użyciem między innymi naszych zabawek terapeutycznych według opracowanych przez nas scenariuszy.

Dostępne na rynku zabawki terapeutyczne, które mają niebagatelne znaczenie w procesie terapeutycznym, nie zawsze odpowiadają na potrzeby wcześniaków.
Nadesłane - Projekty zabawek trafią do przychodni, ośrodków, które prowadzą terapię wcześniaków w różnym wieku rozwojowym - zapowiada dr Monika Deja z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

To będą zabawki testowane na dzieciach? Może powinno być inne pytanie: Czy te zabawki będą łatwo dostępne?

Monika Deja:

Nie same zabawki będę odstępne, tylko ich projekty i każda osoba pracująca z małym dzieckiem będzie mogła je wydrukować odpowiednio do potrzeb. Projekty trafią do przychodni, ośrodków, które prowadzą terapię wcześniaków w różnym wieku rozwojowym. Przygotujemy też scenariusze zajęć, odpowiednie dla różnych typów problemów rozwojowych dziecka, które pozwolą terapeutom i rodzicom na pracę z dziećmi.

Małgorzata Wójtowicz-Szefler: To też ułatwienie na czas pandemii, gdy bezpośredni kontakt z dzieckiem i rodzicem jest utrudniony. Co ważne, nasze projekty i scenariusze zajęć terapeutycznych z wykorzystaniem zabawek 3D będą w wolnym dostępie, tak, by rodzice mogli korzystać z nich bezpłatnie. Dotąd nie ma takich zabawek, a zapotrzebowanie jest duże. Mamy więc nadzieję, że projekt będzie się rozwijał.

Dorota Witt

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.