Bogusław Kwiecień

Była wielka miłość, a potem ślub i egzekucja w obozie Auschwitz

Zdjęcie młodej pary Margarity i Rudolfa Friemla z synkiem Edim zrobione  w pracowni fotograficznej przez więźnia Wilhelma Brasse po ceremonii ślubnej Fot. ze strony Vyra w blogu Zdjęcie młodej pary Margarity i Rudolfa Friemla z synkiem Edim zrobione w pracowni fotograficznej przez więźnia Wilhelma Brasse po ceremonii ślubnej w obozowym urzędzie stanu cywilnego
Bogusław Kwiecień

Austriak Rudolf Friemel miłość swojego życia poznał w Hiszpanii. Potem rozdzielił ich obóz. Nie doczekał ponownego spotkania z żoną. Został stracony na miesiąc przed wyzwoleniem.

To była ostatnia egzekucja na terenie macierzystego obozu Auschwitz. W przededniu sylwestra 1944 roku, czyli na niespełna miesiąc przed wyzwoleniem na placu przed kuchnią obozową stracono pięciu więźniów, członków obozowej konspiracji, a wśród nich Austriak Rudolf Friemel, który odliczał już dni do spotkania ze swoją ukochaną żoną Margaritą i synkiem Edim.

Jedyny ślub w Auschwitz

Margarita była Hiszpanką. Z Rudolfem poznali się, gdy w latach 30. ubiegłego wieku walczył w Międzynarodowych Brygadach po stronie Drugiej Republiki Hiszpańskiej przeciwko dyktaturze gen. Francisco Franco. To była wielka i gorąca miłość.

Szybko wzięli ślub cywilny zgodnie z prawem obowiązującym w republice. Po jej upadku Rudolf został internowany, a Margarita, która urodziła synka Ediego, przeniosła się do Wiednia, gdzie zamieszkała u ojca Friemla.

Rudolf, który był znany ze swoich lewicowych i antyfaszystowskich przekonań, gdy z internowania wrócił w 1941 roku do żony i dziecka, został natychmiast aresztowany.

W dalszej części tekstu dowiesz się w jakich warunkach zakochani spędzili swoją noc poślubną oraz jak nieudana próba ucieczki przypieczętowała los więźnia. 

Pozostało jeszcze 74% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Bogusław Kwiecień

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.