Paweł Michalczyk

Były wójt chce 75 tys. zł odprawy rentowej. Złożył sprawę do sądu

Odmowa wypłaty mojej odprawy ma odwrócić uwagę opinii publicznej od „dziwnych” transakcji, które przeprowadzają w tej kadencji najwyżsi urzędnicy - komentuje Fot. Paweł Michalczyk Odmowa wypłaty mojej odprawy ma odwrócić uwagę opinii publicznej od „dziwnych” transakcji, które przeprowadzają w tej kadencji najwyżsi urzędnicy - komentuje Jerzy Lysy, były wójt
Paweł Michalczyk

Ponad trzy lata po przegranych wyborach, były wójt gminy Bochnia walczy przed sądem o 75 tys. zł odprawy rentowej. Jerzy Lysy twierdzi, że został do tego zmuszony przez obecne władze gminy, które odmówiły mu wypłaty tych pieniędzy.

Odprawa rentowa wynika z Kodeksu pracy. Przysługuje ona każdemu pracownikowi przechodzącemu na rentę z tytułu niezdolności do pracy. Standardowa stawka równa jest miesięcznej pensji. Ale w przypadku pracowników samorządowych przepisy są inne. W zależności od stażu pracy wysokość odprawy równa jest dwóm, a nawet sześciu pensjom. W przypadku byłego wójta, który przepracował na tym stanowisku 20 lat, odprawa wynosi równowartość wynagrodzenia za pół roku. O tyle też wystąpił Jerzy Lysy. Pierwszy wniosek o wypłatę należności złożył 24 maja 2017 roku.

- Obowiązek wypłaty tego świadczenia nie jest aktem łaski pracodawcy ani jałmużną - uważa Jerzy Lysy. - Od półtora roku przebywam na rencie, gdyż w ciągu 20 lat wójtowania nabawiłem się choroby ciśnieniowej i arytmii serca - mówi. Przypomina, że gdy był wójtem, kilka razy wylądował w szpitalu, a pod koniec kadencji był na zwolnieniu lekarskim, z przypiskiem: „wolno chodzić”. Kontynuacją zwolnienia było tzw. świadczenie rehabilitacyjne.

Czytaj więcej i dowiedz się:

 • jakim dotychczasowym dorobkiem w samorządzie może pochwalić się Lysy.
 • jaką opinię o roszczeniach byłego wójta mają aktualne władze gminy. 
Pozostało jeszcze 73% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Paweł Michalczyk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.