Tatiana Biela

Cadillaki, buicki i garbusy krążą po zmroku po sądeckich ulicach

Cadillac Fleetwood z 1982 roku mierzy prawie 6 metrów. - Trudno nim się poruszać po naszych drogach - mówi Krzysztof Szambelan Fot. Tatiana Biela Cadillac Fleetwood z 1982 roku mierzy prawie 6 metrów. - Trudno nim się poruszać po naszych drogach - mówi Krzysztof Szambelan
Tatiana Biela

Sądeckie Klasyki Nocą to spotkanie wielbicieli samochodów zabytkowych i klasycznych. Przez kilka miesięcy w roku niemal w każdy piątkowy wieczór prezentują swoje unikalne pojazdy, kończąc wieczór rundą po mieście.

W piątkowe wieczór parking przy galerii handlowej „Gołąbkowice” jest bardziej zatłoczony niż zazwyczaj. Tym razem jednak nowoczesne hondy, toyoty czy citroeny mają nie lada konkurencję. Kilkumetrowy cadillac, amerykański krążownik szos buick, staranne wypielęgnowane garbusy a nawet swojskie „maluszki” rywalizują o przestrzeń i uwagę licznie zgromadzonych obserwatorów.

Widzowie dotykają samochodów, zaglądają pod ich maski, proszą, by uruchomić silnik. Ci bardziej odważni zasiadają za kierownicą, by choć przez moment poczuć jak to jest prowadzić kilkumetrowego kolosa. Bo choć nowe samochody dysponują udogodnieniami o jakich nie śniło się ich starszym braciom, wszyscy obserwatorzy jednogłośnie podkreślają, że stare auta po prostu mają dusze.

Samochód na autostradę

Sławomir Czekaj przyjechał na wieczorny zlot wielbicieli samochodów z duszą swym kultowym amerykańskim samochodem - buickiem lesabre z 1968 roku. Weteren amerykańskich szos tym razem pokonać musiał niewielką odległość dzielącą Nowy Sącz od pobliskiej Piątkowej.

- Sprowadziłem ten model trzy lata temu ze Stanów Zjednoczonych - opowiada Sławomir Czekaj. Kupił go właściwie „w ciemno” przez Internet, na szczęście wraz z potrzebnymi częściami zapasowymi.

- Od dziecka podobały mi się stare samochody i gdy tylko nadążyła się okazja postanowiłem spełnić swoje dziecięce marzenia - tłumaczy swój wybór podkreślając jednocześnie, że za decyzją o zakupie buicka stała jego żona.

Czytaj więcej i dowiedz się:

  • jakie problemy najczęściej napotykają właściciele zabytkowych aut?
  • skąd wziął się pomysł na nocne zloty samochodów? 
Pozostało jeszcze 67% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa promocyjna

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 12,00 zł miesięcznie.

Tatiana Biela

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetakrakowska.pl

cena obniżona -50%

Dostęp do gazety online na 30 dni za połowę ceny

12,00 24,00

Czytaj aktualną gazetę w formacie PDF bez wychodzenia z domu. Pobierz ją i podziel się z bliskimi. Bądźcie na bieżąco z informacjami!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.