Paweł Gzyl

Cała prawda o krzyżakach z Krakowem w tle

W powstaniu filmu pomogły polskie grupy rekonstrukcyjne - oto konnica krzyżacka w charakterystycznym rynsztunku Fot. NextFilm W powstaniu filmu pomogły polskie grupy rekonstrukcyjne - oto konnica krzyżacka w charakterystycznym rynsztunku
Paweł Gzyl

„Habit i zbroja” to fabularyzowany dokument o historii zakonu krzyżackiego w Polsce w reżyserii Pawła Pitery, który trafi do kin w ten piątek.

Scheda rycerzy z czarnymi krzyżami na białych pelerynach wciąż rozpala wyobraźnię historyków. Dlaczego perfekcyjnie zorganizowany i bardzo bogaty zakon upadł? Film przedstawia dzieje państwa zakonnego i Rzeczypospolitej jako gigantyczną grę strategiczną, w której konkurują ze sobą różne wartości cywilizacyjne.

Scenariusz Pawła Pitery i Jana Wróbla obejmuje 300 lat, od XIII do XVI wieku. XVI wieku. Akcja rozpoczyna się w Palestynie, gdzie powstał Zakon NMP Domu Niemieckiego. Pokazuje kolonizację ziem pruskich nad Bałtykiem i budowę państwa zakonnego oraz okres jego największej prosperity. Przedstawia także wielką wojnę zakonu z Rzeczpospolitą w XV wieku, w tym bitwę pod Grunwaldem w 1410 roku. Film kończy likwidacja państwa zakonnego na mocy II pokoju toruńskiego ponad pół wieku później i akces jego mieszkańców do Rzeczypospolitej Obojga Narodów podczas hołdu pruskiego na Rynku Głównym w Krakowie.

Pierwsze zdjęcia do filmu produkcji polsko-niemiecko-litewskiej zostały nakręcone już w październiku 2015 roku na zamku w Malborku. Potem ekipa pracowała na Litwie, m.in. w zamku w Trokach i w puszczy pod Wilnem. W filmie zobaczmy także Toruń, Zamek Gniew, Grodzisk Owidz, Bazylikę Katedralną w Pelplinie, Pola Grunwaldzkie, Zamek Biskupów w Lidzbarku Warmińskim oraz Gdańsk i Kraków.

Narratorem filmu jest Stacy Keach, amerykański aktor, znany przede wszystkim z serialu detektywistycznego „MIke Hammer”.

Paweł Gzyl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.