Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Cały gang porywaczy z Nowego Targu za kratami. Dołączył boss

Czytaj dalej
Fot. guilherme vizane, alexandre pinho/globo
Artur Drożdżak

Cały gang porywaczy z Nowego Targu za kratami. Dołączył boss

Artur Drożdżak

Cztery lata czekali śledczy na ekstradycję z Brazylii bossa gangu porywaczy Jana G. Góral z Nowego Targu już jest w celi polskiego więzienia.

Dla szczupłej, ładnej Magdy to miał być zwyczajny dzień z życia zbuntowanej szesnastolatki. Przed południem szkoła, potem zakupy z matką w markecie, lekcja francuskiego, godzina w klubie fitness, wieczorem spotkanie z koleżanką, z którą miały poplotkować o jej nowym chłopaku.

Porwanie z przystanku

12 maja 2011 r. ojciec zawiózł córkę blisko centrum Krakowa, Magda wysiadła i stanęła na przystanku tramwajowym przy Zakopiańskiej. Wystukiwała cyfry, by wysłać SMS-a do kolegi, gdy z piskiem opon zatrzymał się obok niej czarny mercedes.

Dwóch mężczyzn wyskoczyło z auta.

- Wsiadaj! I to bez gadania - krzyknęli i nie czekali na jej reakcję. Siłą wciągnęli zaskoczoną Magdę do wnętrza pojazdu. Wyrywała się, szarpała i zaczęła kopać w fotel kierowcy. Gruby, mocny typ, który siedział obok, mocno ścisnął jej rękę i powiedział zdanie, które zmroziło jej krew w żyłach.

- Jeżeli się nie uspokoisz, to potnę ci twarz, a potem jeszcze porwiemy twojego chłopaka. Ma chyba na imię Andrzej i mieszka niedaleko Rynku Głównego... - wyszeptał.

Strach sparaliżował Magdę. Nie protestowała, gdy zarzucono jej koc na głowę, po chwili poczuła, że ktoś zakłada jej kajdanki na ręce. Zaczęła cicho płakać, zrozumiała, że jest uprowadzona. Jechali może godzinę, nie była w stanie się zorientować w jakim kierunku. Słyszała tylko, że mężczyźni rozmawiają przez telefon. Często używali słowa: Góral. Zorientowała się, że tak mówią o swoim szefie.

Miała nadzieje, że stojący na przystanku tramwajowym ludzie zawiadomią policję o porwaniu. W końcu doszło do niego w biały dzień, w środku wielkiego miasta, na oczach 10-12 osób.

Nie przeliczyła się, bo w komendzie rozdzwoniły się telefony i ludzie natychmiast zawiadomili o niecodziennym zdarzeniu. Szybko okazało się, że mercedes porywaczy był kradziony, a tablice rejestracyjne zmienione. Co więcej, mężczyźni dokleili sobie wąsy, by zmienić wygląd.

SMS i okup

Dopiero następnego dnia porywacze dali o sobie znać. Ojciec dziewczyny, właściciel ogólnopolskiej sieci hurtowni spożywczych, umierał ze strachu o los jedynaczki.

Był osobą majętną, dla ukochanej córki zrobiłby wszystko. Jednak gdy następnego dnia otrzymał SMS-a od porywaczy, omal się nie załamał. Treść wiadomości na temat Magdy była krótka: „Ona nie je, nie pije, leży w kanale”. I dopisek z żądaniem zapłacenia okupu.

Mężczyzna odpisał: „Chciałbym już dzisiaj załatwić sprawę. Chciałbym porozmawiać z córką. Ja jestem gotowy”. W odpowiedzi dowiedział się, jaka jest kwota żądanego okupu - 333 tys. euro (1,3 mln zł) . Pieniądze zdobył i natychmiast odpisał, by wyznaczyli miejsce ich pozostawienia. Mijały godziny, potem dni, nie było odpowiedzi. Milczenie było najgorsze.

Czytaj więcej i dowiedz się:

 • jak sama porwana wspomina te dramatyczne chwile? 
 • skąd porywacze mieli informacje o życiu prywatnym córki biznesmena? 
 • w jakich okolicznościach złapany został szef porywaczy?
Pozostało jeszcze 61% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 12,30 zł co 5 dni.

  już od
  12,30
  /5 dni
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Artur Drożdżak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetakrakowska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.