Nicole Makarewicz

Centrum Muzyki w Krakowie coraz bliżej. Może teraz wreszcie wszystko zagra

Tak miało wyglądać Centrum Muzyki. Plany można wyrzucić, bo czeka nas nowy konkurs architektoniczny Fot. Wizualizacja Tak miało wyglądać Centrum Muzyki. Plany można wyrzucić, bo czeka nas nowy konkurs architektoniczny
Nicole Makarewicz

Inwestycje. Samorząd województwa i Agencja Mienia Wojskowego w końcu podpisały umowę na wymianę gruntów pod Centrum Muzyki.

Niewykorzystywany dotychczas teren przy ul. Skrzatów na Grzegórzkach, tuż przy Wiśle, zmieni się w pięciohektarowy park muzyki. Miasto uzyskało za niego tereny, oddając Agencji Mienia Wojskowego działki przy ul. Smoleńskiego i Stefczyka.

Sprawa budowy Centrum Muzyki ciągnie się od lat.

Głównym problemem był dotychczas brak środków na inwestycję, ale również konflikt z Akademią Muzyczną. Początkowo kompleks powstających budynków Akademii miał być częścią wielkiego Centrum, ale obie strony się nie dogadały.

Podczas gdy uczelnia wyłoniła już projekt architektoniczny kampusu, samorząd województwa próbował zamienić działki przy ul. Czerwone Maki na grunty Agencji Mienia Wojskowego przy ul. Skrzatów.

Do transakcji w końcu doszło. To ma być przełomowy krok dla inwestycji.

Wzorem Helsinki

Pomysł pojawił się w 2011 roku. Wtedy powstał też honorowy komitet budowy Centrum Muzyki. Pierwotnie 12 h ziemi pozyskanych od Agencji Mienia Wojskowego miało być przeznaczone na akademiki Akademii Muzycznej, siedzibę filharmonii, sale koncertowe dla orkiestr Capella Cracoviensis i Sinfonietta Cracovia oraz park.

W pozostałej części tekstu przeczytasz:

 • Kiedy odbędzie się kolejny konkurs na projekt kompleksu?
 • Na kiedy  przewidziana jest realizacja?
Pozostało jeszcze 66% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Nicole Makarewicz

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Estera

Znakomicie. Kolejna inwestycja, która zaowocuje wzrostem oferty kulturalnej w dzielnicy - teatr, centrum muzyki, mam nadzieję, że wkrótce na Grzegórzkach zaistnieje artystyczny ferment twórczy porównywalny z tym, który wytworzył się parę lat wcześniej na Zabłociu w odniesieniu do biznesowych środowisk kreatywnych. To pokazuje, że mądre zarządzanie rozwojem miasta może doprowadzić do ożywienia rejonów, na których idący na łatwiznę „wolnorynkowcy” z góry postawili krzyżyk.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.