Bogumił Storch

Chce zakazu palenia węglem na terenie miasta oraz gminy

Burmistrz Mateusz Klinowski doprowadził do zainstalowania na Rynku pyłomierza i chce walczyć ze smogiem radykalnie Fot. Bogumił Storch Burmistrz Mateusz Klinowski doprowadził do zainstalowania na Rynku pyłomierza i chce walczyć ze smogiem radykalnie
Bogumił Storch

Burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski zabiega we władzach samorządu województwa małopolskiego o wprowadzenie całkowitego zakazu używania w piecach węgla i drewna. Małopolski Sejmik uchwalił już w ub. roku prawo antysmogowe, ale dotyczy ono jedynie wymiany starych pieców węglowych oraz zakazu stosowania węgla złej jakości, czyli głównie mułów i flotów węglowych oraz drewna o wilgotności powyżej 20 proc.

Zakaz palenia złej jakości węglem obowiązuje w Małopolsce od 1 lipca ub. roku. Zdaniem burmistrza Wadowic, to za mało, by zlikwidować w jego gminie smog. Zgodnie ze wspomnianą uchwałą antysmogową dla Małopolski, wszyscy mieszkańcy województwa do 2023 r. będą musieli wymienić swoje piece na spełniające wyższe normy emisyjne. W budynkach oddawanych obecnie do użytku już teraz nie wolno montować innych kotłów. Działające już piece muszą być wymienione do końca 2022 roku.

Chce iść krok dalej

Zdaniem burmistrza Wadowic Mateusza Klinowskiego, w mieście, gdzie w sezonie grzewczym zanieczyszczone powietrze często przekracza dopuszczalne normy, to za mało i chce problem smogu rozwiązać radykalnie. Domaga się wprowadzenia całkowitego zakazu stosowania węgla na terenie gminy lub na terenie miasta i miejscowości bezpośrednio z nią graniczących. Chce też, by instalacje służące do prowadzenia działalności gospodarczej bardziej kontrolować i zaostrzyć wobec nich normy.

Czytaj więcej i dowiedz się, jak zakaz miałby być wprowadzony w życie oraz jakie wątpliwości co do pomysłu burmistrza mają mieszkańcy. 

Pozostało jeszcze 68% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Bogumił Storch

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.