Chcemy żyć bez problemów. Nie wszystkim się to udaje

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Matusik
Włodzimierz Zapart

Chcemy żyć bez problemów. Nie wszystkim się to udaje

Włodzimierz Zapart

Łotry, chcecie żyć wiecznie?! - wołał rozczarowany i oburzony król Prus Fryderyk II Wielki, gdy widział, że jego żołnierze wcale nie mają zamiaru bohatersko ginąć, tylko cofają się pod naporem Austriaków. Było to dawno temu, w 1757 r. podczas bitwy pod Kolinem w Czechach, ale taka scena dobrze obrazuje uniwersalną i odwieczną prawdę: chętnych by umierać zazwyczaj brakuje.

Widać to również na naszych ulicach i w sklepach, gdzie obecnie często można spotkać Ukraińców. Pracują w naszym kraju, studiują. Różne szacunki mówią, że jest ich w Polsce bardzo wielu, możliwe, że to setki tysięcy osób. Ostatnio nawet słychać głosy, że bez nich nasza gospodarka miałaby kłopoty związane z niedoborem rąk do pracy, więc ich liczba naprawdę musi być znacząca.

A właściwie dlaczego oni są w Polsce? Nie mam zamiaru nikogo osądzać ani strofować, ale fakt faktem: skoro ja ich spotykam w Krakowie w sklepie, to na pewno nie ma ich w Donbasie, gdzie przecież od dawna trwa wojna. Nie ma ich też na rosyjskim pograniczu, gdzie ostatnio ukraińskie władze raz-dwa wprowadziły stan wojenny. „Chcecie żyć wiecznie?” - mógłby Ukraińców mieszkających w Polsce zapytać prezydent Poroszenko. Na pewno jednak na taką bezczelną bezpośredniość wobec swoich wyborców się nie zdobędzie. Bo dziś obywatele równie bezczelnie odpowiadają: „chcemy żyć spokojnie i nie mieć problemów”. I otwarcie podejrzewają polityków, najczęściej zresztą słusznie, o różne ukryte intencje, związane np. z kampanią przedwyborczą.

Pozostało jeszcze 52% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Włodzimierz Zapart

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.