Chocznia. Rodzice niepełnosprawnych dzieci przeganiani przez zakonnice z parkingu

Czytaj dalej
Fot. Bogumił Storch
Bogumił Storch

Chocznia. Rodzice niepełnosprawnych dzieci przeganiani przez zakonnice z parkingu

Bogumił Storch

We wsi robi się nerwowo, bo przy ośrodku terapeutycznym jest już za ciasno. Toczy się o to, komu wolno parkować przy domu zakonnic. Z pozoru mało znaczący spór o parkowanie przed domem zakonnym wywołał burzę. Stowarzyszenie grozi pozwami, sołtys przegania sprzed kościoła a rodzice maluchów się boją

Rodzice kilkuletnich, niepełnosprawnych dzieci poskarżyli się nam, że nie mają gdzie zostawić samochodu, by wygodnie doprowadzić pociechy na zajęcia terapeutyczne w Choczni pod Wadowicami.

Z placu obok sąsiedniego budynku przeganiać miały ich zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paolo. Gdy wydawało się, że konflikt już zażegnano, to nagle wszystkim puściły nerwy.

Jako pierwsi do naszej redakcji zgłosili się rodzice małego chłopca. - Korzystamy z pomocy stowarzyszenia „Dać Szansę”, które organizuje tam zajęcia. Odkąd przeniesiono je z Wadowic do Choczni, to mamy problemy - opowiadał nam rodzic.

Placówka, która od ok. roku mieści się w starym, parterowym budynku, należącym do gminy nie dysponuje parkingiem. - Takiego malca trudno jest przeprowadzić te kilkaset metrów przez ruchliwą drogę z placu przed pobliskim kościołem. Kilka razy, tylko na chwilę, zatrzymaliśmy auto obok wejścia, przed siedzibą sióstr, to nas przepędzano i grożono policją.

- Nikt nie słuchał, że pada deszcz albo śnieg i że my tylko na chwilę. Znieczulica! - oburza się rodzic. - Zresztą ksiądz też robił problemy z tym parkingiem, a tu jest ciasno, bo to gęsta zabudowa i nie ma się gdzie zatrzymać - tłumaczy.

We wtorek o tę sprawę zapytaliśmy Bogumiłę Jończyk, prezes stowarzyszenia „Dać Szansę”

Z dalszej części tekstu dowiesz się:

 • co o sprawie sądzi prezes stowarzyszenia
 • jak do sprawy ustosunkowuje się proboszcz
 • co spotkało reporterów
Pozostało jeszcze 49% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Bogumił Storch

Urodzony w Makowie Podhalańskim (rocznik 1978) reporter wadowickiego oddziału Gazety Krakowskiej, portalu wadowice.naszemiasto.pl i portalu gazetakrakowska.pl. Nominowany do Nagrody Dziennikarzy Małopolski w kategorii Dziennikarz lokalny. Wyróżnienie w konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich dla mediów lokalnych za najlepsze publikacje w kategorii Dziennikarstwo Śledcze.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.