Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Choroba Parkinsona - więcej nadziei. Jubileusz Krakowskiego Stowarzyszenia Osób Dotkniętych Chorobą Parkinsona

Czytaj dalej
Fot. Fot. Tomasz Holod / Polskapresse
Dorota Dejmek

Choroba Parkinsona - więcej nadziei. Jubileusz Krakowskiego Stowarzyszenia Osób Dotkniętych Chorobą Parkinsona

Dorota Dejmek

Jubileusz. Krakowskie Stowarzyszenie Osób Dotkniętych Chorobą Parkinsona, którego inicjatorką powstania była prof. Anna Krygowska-Wajs z Kliniki Neurologii UJ CM, obchodzi 20-lecie. O tym, jaką rolę odgrywa Stowarzyszenie w ich chorobie i życiu, mówią jego członkowie.

Mam 65 lat, moja historia z chorobą Parkinsona zaczęła się przeszło ćwierć wieku temu - mówi Zdzisław Słota. - Byłem zdrowym, pełnym sił młodym mężczyzną, aktywnie pracującym zawodowo. Pierwszym objawem choroby było drżenie prawej ręki.

Paweł M. Socha, profesor nadzwyczajny krakowskiej Akademii Ignatianum, tak opisuje początki choroby: - Zanim postawiono diagnozę, że mam Parkinsona, nigdy nie myślałem, że to możliwe. Nie zdawałem sobie też sprawy, że depresja jest objawem tak przykrym. Jednak jako psycholog i naukowiec, zamiast po prostu akceptować stan moich emocji, preferowałbym interpretację psychologiczną. Wiem teraz, że moja depresja była rezultatem niedoboru dopaminy w mózgu.

Dr Czesław Michalski wspomina rok 2004, kiedy zaobserwował pierwsze niepokojące objawy. - Spowolnienie ruchów, drżenie rąk i lekkie powłóczenie nogami w trakcie chodzenia - wymienia i dodaje: - Podczas badań okresowych wykonałem również badania tomografii komputerowej oraz rezonansu magnetycznego i dowiedziałem się, że zachorowałem na nieuleczalną chorobę Parkinsona.

Zdzisław Słota, Paweł M. Socha i Czesław Michalski to pacjenci prof. dr hab. n. med. Anny Krygowskiej-Wajs w Klinice Neurologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum. Zarazem są to członkowie Krakowskiego Stowarzyszenia Osób Dotkniętych Chorobą Parkinsona (KSODChP), które z inicjatywy prof. Krygowskiej--Wajs powstało 20 lat temu.

W dalszej części tekstu:

 • Na czym polega choroba Parkinsona?
 • Jak działa Krakowskie Stowarzyszenie Osób Dotkniętych Chorobą Parkinsona?
Pozostało jeszcze 77% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 12,30 zł co 5 dni.

  już od
  12,30
  /5 dni
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Dorota Dejmek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetakrakowska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.