Liliana Bogusiak

Chorzy od urodzenia

Chorzy od urodzenia
Liliana Bogusiak

Blisko 60 dzieci w Łodzi skorzystało z uprawnień, jakie daje im ustawa „Za życiem”.

Dostały tyle pieluchomajtek, ile potrzebują, nowe buty ortopedyczne, wózki inwalidzkie, poduszki przeciwodleżynowe, ortezy, sprężarkę powietrza, inhalator membranowy, cewniki do odsysania wydzieliny z górnych dróg oddechowych.

Dzięki ustawie , która weszła w życie 1 stycznia tego roku, pacjenci do 18. roku życia, u których stwierdzono ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju lub w czasie porodu, mają prawo do wyrobów medycznych (np. pieluchomajtek, cewników, wózków inwalidzkich, kul, protez) bez względu na okres ich użytkowania. Oznacza to, że chore dziecko nie czeka np. 3 lata na kolejny wózek, jak dotąd, ale dostaje go wtedy, kiedy go potrzebuje. Ponadto o ilości miesięcznego zaopatrzenia w wyroby medyczne decyduje za każdym razem lekarz wystawiający zlecenie - dziecko na podstawie zaświadczenia otrzymuje taką liczbę np. pieluchomajtek, jakiej faktycznie potrzebuje, a nie, jak dotąd, 60 sztuk miesięcznie. Podstawą do skorzystania z uprawnień jest zaświadczenie, które potwierdza ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu. Potrzebne jest też zlecenie na dany wyrób medyczny.

Liliana Bogusiak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.