Chrapanie niszczy zdrowie i życie. Ale jest lekarstwo!

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Urszula Ludwiczak

Chrapanie niszczy zdrowie i życie. Ale jest lekarstwo!

Urszula Ludwiczak

Szacuje się, że chrapie około 2 miliardy ludzi na całym świecie. W Polsce to problem niemal połowy populacji. Przez chrapanie wiele par śpi oddzielnie, a niektóre związki w ogóle się rozpadają. Ale co więcej, dolegliwość ta może prowadzić do wielu poważnych schorzeń.

Z chrapaniem problem mają przede wszystkim mężczyźni, w pewnym wieku nawet 60 proc. z nich chrapie - zauważa prof. Marek Rogowski, kierownik Kliniki Otolaryngologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Nie wszyscy jednak widzą w swoim chrapaniu problem. Wielu z nich trafia do lekarzy tylko dlatego, że ich najbliżsi stawiają ultimatum, bo już nie mogą dłużej wytrzymać hałasu, jaki towarzyszy im w nocy.

- Tymczasem wiemy już od pewnego czasu, że chrapanie to nie tylko problem społeczny czy rodzinny, ale i problem zdrowotny - mówi prof. Ewa Olszewska, kierownik Centrum Chirurgii Zaburzeń Oddychania podczas Snu Kliniki Otolaryngologii UMB.

Dowiedz się:

  • - co to jest chrapanie?
  • - co je powoduje?
Pozostało jeszcze 87% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Urszula Ludwiczak

Z Gazetą Współczesną i Kurierem Porannym związana jestem od ponad 20 lat. Początkowo jako dziennikarz, głównie od tematów związanych ze zdrowiem i ekologią, od kilku lat pracuję jako wydawca obu dzienników. 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.