Chrystusowcy wypłacili milion złotych ofierze gwałtów księdza. Rewolucyjny wyrok zrealizowany

Czytaj dalej
Fot. Paweł F. Matysiak
NK

Chrystusowcy wypłacili milion złotych ofierze gwałtów księdza. Rewolucyjny wyrok zrealizowany

NK

Towarzystwo Chrystusowe wypłaciło milion złotych Katarzynie, która w przeszłości była wielokrotnie gwałcona i molestowana seksualnie przez byłego już księdza Romana, który był również członkiem Chrystusowców. Po raz pierwszy ofiara księży-pedofilów otrzymała odszkodowanie nie od samego księdza lecz Kościoła.

O sprawie księdza Romana głośno zrobiło się na początku ubiegłego roku. Wtedy to wyszło na jaw, że w latach 2006-2007 między Romanem B. a Katarzyną doszło do co najmniej kilkudziesięciu stosunków. Dziewczynka miała wtedy 13-14 lat.

W 2008 roku mężczyzna trafił do aresztu do aresztu. Niedługo później prokuratura zarzuciła duchownemu co najmniej kilkadziesiąt stosunków seksualnych z uczennicą, całowanie jej w intymne miejsca czy namawianie do wzajemnych pieszczot.

Chrystusowcy wypłacili milion złotych ofierze gwałtów księdza. Rewolucyjny wyrok zrealizowany
Łukasz Gdak

W 2009 roku zapadł pierwszy wyrok. Chociaż prokuratura domagała się pięciu lat więzienia, sąd orzekł karę ośmiu lat za kratkami. Ksiądz-pedofil dostałby najsurowszą karę, czyli 12 lat więzienia, ale stwierdzono u niego ograniczoną poczytalność. Jednak w 2010 roku sąd odwoławczy zmniejszył wyrok do czterech lat więzienia.

W połowie 2012 roku, po odbyciu kary, ksiądz wyszedł na wolność i zamieszkał w domu Chrystusowców w Puszczykowie pod Poznaniem.

Skrzywdzona przez niego dziewczynka, dziś pełnoletnia kobieta, skierowała pozew do Sądu Okręgowego w Poznaniu. Od zgromadzenia Chrystusowców, zwierzchników Romana B., domagała się 3 mln złotych zadośćuczynienia oraz dożywotniej renty.

W styczniu 2018 roku poznański Sąd Okręgowy wydał wyrok nakazujący zapłacić Towarzystwu Chrystusowemu odszkodowanie w wysokości miliona złotych na rzecz ofiary księdza Romana. Od wyroku odwołał się adwokat Krzysztof Wyrwa, pełnomocnik Chrystusowców, który uważał, że zakon nie powinien ponosić odpowiedzialności za czyny księży.

Z jego zdaniem nie zgodził się jednak poznański Sąd Apelacyjny, który podtrzymał wyrok Sądu Okręgowego i nakazał Chrystusowcom wypłatę miliona złotych oraz dożywotniej renty w wysokości 800 zł miesięcznie. Tuż po wyjściu z sali rozpraw adwokat Krzysztof Wyrwa, pełnomocnik Chrystusowców, zapowiadał, że Towarzystwo najprawdopodobniej złoży skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego.

Chrystusowcy wypłacili milion złotych ofierze gwałtów księdza. Rewolucyjny wyrok zrealizowany
Paweł F. Matysiak

Niezależnie od tego wyrok orzeczony przez Sąd Apelacyjny był prawomocny, co oznaczało, że Towarzystwo Chrystusowe powinno wypłacić Katarzynie całą kwotę.

I, jak podała Wirtualna Polska, tak się stało. W rozmowie z portalem adwokat Jarosław Głuchowski, pełnomocnik Katarzyny, powiedział, że wyrok jest realizowany.

NK

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

misiekle

To dobrze, że wreszcie zapadł (chyba po raz pierwszy) jedyny sprawiedliwy wyrok, ale nie chwalmy dnia przed zachodem słońca i nie dzielmy skóry na misiu, ponieważ już zapowiedziano apelację i w sytuacji zmiany wyroku trzeba będzie oddać te pieniądze lub ich część, i to z odsetkami. Mam nadzieję, że na poziomie tych bankowych, a nie jakichś urzędowych. Oby tylko w przyszłości posypały się kolejne podobne wyroki. Może wtedy przed tym jak tylko jeden z drugim niby ksiądz pomyśli o skrzywdzeniu dziecka, to się najpierw dobrze zastanowi nad konsekwencjami.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.