Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Sławomir Bromboszcz

Chrzanów. Ludzie chcą uratować dąb. Dendrolog uważa, że zabiegi tu nie pomogą. Pozostaje wycinka

Stefan Gawroński (po prawej) zapewnia, że dąb jest chory i żadne zabiegi pielęgnacyjne nie są w stanie mu pomóc Fot. Sławomir Bromboszcz Stefan Gawroński (po prawej) zapewnia, że dąb jest chory i żadne zabiegi pielęgnacyjne nie są w stanie mu pomóc
Sławomir Bromboszcz

Gorąca dyskusja towarzyszyła wczoraj wizji lokalnej przy przeznaczonym do wycinki dębie na ul. Zielonej w Chrzanowie. Spotkali się tam urzędnicy, dendrolog, współwłaściciele działki, na której rośnie drzewo, oraz mieszkańcy, którzy nie zgadzają się na usunięcie historycznego dębu.

Dąb rosnący przy dworcu autobusowym został zasadzony przed II wojną światową przy stojącym tu wówczas domu rodzinnym Mikołaja Bytomskiego, byłego burmistrza Chrzanowa. Podobnie jak 188 innych drzew w mieście ma trafić pod topór. Wniosek o wycinkę złożyła gmina, a zatwierdziło go starostwo. Pomimo wyłonienia firmy, która ma go usunąć, drzewo na razie pozostanie na swoim miejscu.

Okazało się, że dąb rosnący na gminnej działce zahacza o teren prywatny i do jego wycięcia potrzebna jest również zgoda właścicieli. Ci takowej nie wyrażają, przynajmniej na razie.

- To piękne drzewo, jedyne na tym zalanym betonem placu. Ludzie chronią się pod nim przed deszczem i słońcem - mówi Jolanta Cieplik, właścicielka działki.

Czytaj więcej:

 • Co o drzewie mówi Tomasz Dzierwa, inspektor wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Chrzanowie?
 • "Dąb zasługuje, aby dać mu szansę, poddać zabiegom pielęgnacyjnym i ocalić"
 • Będzie kolejne badanie?
Pozostało jeszcze 73% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 12,30 zł co 5 dni.

  już od
  12,30
  /5 dni
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Sławomir Bromboszcz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetakrakowska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.