Sławomir Bromboszcz

Chrzanów. Zabytkowa nastawnia ma zostać w mieście. To będzie początek skansenu kolejnictwa?

Zabytkowa nastawnia i zwrotnica w związku z remontem linii kolejowej 93 zniknie z wiaduktu nad ul. Sienną w Chrzanowie Fot. Sławomir Bromboszcz Zabytkowa nastawnia i zwrotnica w związku z remontem linii kolejowej 93 zniknie z wiaduktu nad ul. Sienną w Chrzanowie
Sławomir Bromboszcz

Niewielki, zielony budynek, znajdujący się na wiadukcie nad ul. Sienną w Chrzanowie, kojarzy niemal każdy mieszkaniec miasta. Jednak jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów wkrótce stamtąd zniknie. Może znajdzie się dla niego miejsce w skansenie.

PKP Polskie Linie Kolejowe przystępują do modernizacji przecinającej Chrzanów linii kolejowej 93 Oświęcim - Trzebinia. Po zakończeniu prac, co ma nastąpić w 2021 r., składy pasażerskie będą mogły jeździć na tym odcinku 120 km/godz. Z modernizowanego odcinka znikną więc stare, zbędne obiekty, w tym zabytkowa nastawnia w Chrzanowie i znajdująca się przy niej zwrotnica. Nie trafią one jednak na złom. PKP chce przekazać je w dobre ręce.

- Kolejnictwo to część pięknej historii Chrzanowa. Takie obiekty powinny tu zostać, by mogły je oglądać przyszłe pokolenia - uważa Krzysztof Brandys ze Stowarzyszenia „Stacja Chrzanów”, które chce zaopiekować się nimi. Miłośnicy kolei podkreślają, że nie można pozwolić na to, by kolejny z symboli miasta trafił w obce ręce. W tegorocznym w kalendarzu powiatu chrzanowskiego jest zdjęcie parowozu Pt 31 wyprodukowanego w pierwszej w Polsce Fabryce Lokomotyw „Fablok” w Chrzanowie, który od dawna stoi w skansenie w Chabówce.

Skansen kolejnictwa

Pozyskanie przez miłośników kolei zabytkowej nastawni i zwrotnicy mogłoby być początkiem powstania w Chrzanowie niewielkiego skansenu kolejnictwa. Taki obiekt pomógłby w prowadzeniu żywych lekcji historii. - Moglibyśmy pokazywać wycieczkom, jak to wszystko działało w praktyce, a nie tylko opowiadać - dodaje Krzysztof Brandys.

Czytaj więcej:

 • Kto miałby się zająć odrestaurowaniem nastawni i pokryciem związanych z tym kosztów?
 • Co na ten temat mówi Ryszard Kosowski, burmistrz Chrzanowa?
Pozostało jeszcze 59% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Sławomir Bromboszcz

Dziennikarz Gazety Krakowskiej oraz portalu gazetakrakowska.pl. Redaktor Dziennika Polskiego, tygodnika "Małopolska zachodnia" oraz serwisu chrzanow.naszemiasto.pl. Pasjonat ekonomii, literatury oraz muzyki. Propagator turystyki rowerowej oraz pieszej. Z wykształcenia ekonomista.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.