Cmentarz Bohaterów Bydgoszczy na Wzgórzu Wolności będzie remontowany jeszcze w tym roku

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Dorota Witt

Cmentarz Bohaterów Bydgoszczy na Wzgórzu Wolności będzie remontowany jeszcze w tym roku

Dorota Witt

O złym stanie Cmentarza Bohaterów Bydgoszczy zaalarmowali nas jeszcze w kwietniu mieszkańcy Wzgórza Wolności: na grobach leżą butelki i puszki po alkoholu, mogiły są zaniedbane, a cokół, na którym ustawiony jest krzyż wznoszący się na ołtarzu polowym, jest odrapany. Potrzebny jest remont - do takiego wniosku doszedł też wojewoda kujawsko-pomorski, odpowiedzialny za nekropolię.

Od marca 2019 roku ratusz się tym cmentarzem nie zajmuje (jak i całą resztą grobownictwa wojennego, które jest w gestii wojewody). Mieszkańcy Wzgórza Wolności alarmują, że ważna dla miasta nekropolia jest zaniedbana i regularnie zaśmiecana.

- Stan nekropolii jest systematycznie kontrolowany. W przeszłości rzeczywiście zdarzało się, że podczas kontroli stwierdzano, iż pozostawiono śmieci, w tym puste butelki itp. Dlatego też w roku ubiegłym wystosowano prośbę do Straży Miejskiej o objęcie patrolami terenu nekropolii - mówi Adrian Mól, rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego.

Będzie remont cmentarza na Wzgórzu Wolności w Bydgoszczy

W kwietniu na cmentarzu na Wzgórzu Wolności zostały przeprowadzone kompleksowe prace porządkowe, które będą realizowane systematycznie także w kolejnych miesiącach. - Dotyczy to wszystkich grobów, mogił, kwater i cmentarzy wojennych na terenie Bydgoszczy - podkreśla Adrian Mól.
 
Jeszcze w tym roku ruszą prace remontowe. Renowacji zostanie poddany, m.in., ołtarz na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy. 

- W kwietniu na cmentarzu na Wzgórzu Wolności zostały przeprowadzone kompleksowe prace porządkowe, które będą realizowane systematycznie także w kolejnych
Tomasz Czachorowski Jeszcze w tym roku ruszą prace remontowe. Renowacji zostanie poddany, m.in., ołtarz na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy.

Bydgoski ratusz nie zajmuje się cmentarzami wojennymi

Przypomnijmy: ustawa o grobach i cmentarzach wojennych wskazuje wprost, że groby i cmentarze wojenne pozostają pod opieką państwa. Koszty budowy i utrzymywania, w tym remontów, grobów i cmentarzy wojennych są ponoszone ze środków budżetu państwa. Ale dalej mowa jest o tym, że: wojewoda może, w drodze porozumienia, powierzyć jednostce samorządu terytorialnego obowiązek utrzymania grobów i cmentarzy wojennych, z jednoczesnym przekazaniem odpowiednich funduszy, jeżeli jednostka samorządu terytorialnego nie przejmie tego obowiązku bezpłatnie.

- Przyznawana przez wojewodę kujawsko-pomorskiego corocznie dotacja nie pozwała na zachowanie nawet minimalnych standardów utrzymania czystości tych obiektów (...). W związku z powyższym niemożliwe było podpisanie z wojewodą kujawsko-pomorskim porozumienia w sprawie powierzenia zadań dotyczących utrzymania grobów i cmentarzy wojennych na rok 2019 jak również na 2020 rok na zaproponowanych warunkach finansowych - tłumaczyła nam kilka tygodni temu Marta Stachowiak.

Więcej na ten temat można znaleźć tutaj.

Dorota Witt

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.