Co robić, gdy serce bije za szybko?
Niebezpieczne przyspieszenie akcji serca może być objawem poważnego zaburzenia - tachykardii. Podczas ataku choroby serce nie jest tak wydajne, jak zwykle, dlatego nie można jej zbagatelizować
Jeśli czujesz przyspieszone bicie serca, masz duszności, szybki i płytki oddech - to mogą być pierwsze objawy tachykardii. Choroba potocznie nazywana bywa „spanikowanym sercem” i chociaż często wynika właśnie ze stresu, może być również objawem poważnego schorzenia.
Nieregularne bicie serca
Normalna praca serca u dorosłego człowieka w spoczynku wynosi od 60 do 100 uderzeń na minutę. O tachykardii mówimy wtedy, gdy serce uderza ponad 100 razy na minutę. Jej objawów nie powinno się bagatelizować. Podczas tachykardii impulsy pobudzające skurcze serca nie są wytwarzane, jak powinny, w węźle zatokowym, ale pochodzą z innych miejsc w sercu. Szybkie i często chaotyczne skurcze sprawiają, że serce pracuje nierówno.
Takie skurcze nie pozwalają na prawidłowe napełnianie się komór krwią, co powoduje zmniejszenie wydolności serca, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do całkowitego zatrzymanie krążenia. Nie w każdym jednak przypadku stan podwyższonego tętna serca od razu oznacza poważną chorobę. Często objawia się on również w wyniku silnych emocji, nadmiaru stresu lub wskutek intensywnego wysiłku fizycznego. Aby odróżnić realne nieprawidłowości w pracy serca od jedynie czasowo podwyższonego tętna, należy wykonać badanie EKG, które wykryje przyczyny przyspieszonego bicia serca i ewentualne stany patologiczne.
Czytaj więcej:
- Jak poznać chorobę?
- Pierwsze objawy
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień