Co zrobić z młynem w Grudziądzu? Ruszają konsultacje

Czytaj dalej
Przemysław Decker

Co zrobić z młynem w Grudziądzu? Ruszają konsultacje

Przemysław Decker

Stojący obok starostwa młyn z czerwonej cegły to jeden z najciekawszych budynków w naszym mieście. Jak wiadomo, tchnąć w ten obiekt życie chce jego właściciel-Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Nieruchomościami.

Przygotowano już wstępne wizualizacje odnowionego młyna. W tym momencie jako punkt wyjścia do szerszej dyskusji rozważane są dwie koncepcje zagospodarowania budynku. Są realne czy to tylko przysłowiowe „szklane domy”? Czas pokaże...

Dwa pomysły

- Pierwsza koncepcja zakłada młyn wiedzy (muzeum techniki) - informuje Zenon Różycki, prezes miejskiej spółki mieszkaniowej.

Przypomnijmy, że z pomysłem utworzenia w Grudziądzu takiego miejsca kilka lat temu wystąpił poseł Tomasz Szymański. Ta koncepcja będzie przez MPGN realizowana tylko pod warunkiem uzyskania na ten cel pieniędzy z Unii Europejskiej.

Jeśli takich środków nie będzie, spółka zamierza odnowić obiekt i przeznaczyć go na prywatną działalność komercyjną. - Chodzi o centrum sportowo-rekreacyjne: f=itness, squash, siłownia, masaże oraz restauracja i apartamenty - wyjaśnia szef MPGN. I dodaje, że przy realizacji tej koncepcji będzie brana pod uwagę możliwość wejścia komunalnej administracji we współpracę z prywatnym inwestorem.

Wstępne szacunki zakładają, że odnowienie młyna pochłonie od kilku do kilkunastu milionów złotych. Obok planowane jest urządzenie nowoczesnego parkingu.

Przepłyną pod młynem

7 lipca pracownicy miejskiej spółki organizują „dzień otwarty MPGN”. W jego ramach planowany jest spływ kajakowy Trynką. Start na polanie na wysokości Nowego Tarpna, zakończenie obok młyna przy plantach. Będzie możliwość przepłynięcia kajakiem pod tym budynkiem. Zapisy na spływ będą prowadzone od dziś do przyszłego wtorku. Zgłoszenia należy pocztą elektroniczną wysyłać na adres: mpgn@mpgn.pl. Do dyspozycji mieszkańców będzie 20 dwuosobowych kajaków. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Prezes: - Nic nas nie goni

W ramach „dnia otwartego” obok młyna odbędzie się także piknik dla mieszkańców. Poza tym będą mogli zwiedzić zarówno siedzibę spółki, jak i zabytek. Wśród mieszkańców będą rozdawane ankiety dotyczące jego zagospodarowania. Zapoczątkuje to konsultacje społeczne dotyczące przyszłości obiektu.

Plan zakłada, że do końca roku zostanie wybrana koncepcja rewitalizacji młyna. - Dokumentacja powstanie pewnie dopiero w przyszłym roku i wtedy będziemy określać czas realizacji. Nic nas tu nie goni, mamy sporo innych remontów i inwestycji - podkreśla Zenon Różycki.

Przemysław Decker

Zajmuję się tematyką samorządową i społeczną. Lubię ruch na świeżym powietrzu, muzykę i książki.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.